A 24 órás verseny története - II. Hír

powerhiker.fw.hu
2006/04/11
Ha az első részt nem olvasta, IDE kattintva pótolhatja. Yiannis Kouros színrelépése 1984-ben New York-ban benevezett a hatnapos versenyre. Első ultratávú pályaversenyén 262 kilométert tett meg az első napon, 165 kilométert a másodikon, 146,4-et a harmadikon. Az ultrafutó világ tapasztalt képviselői az elkerülhetetlen összeomlásra, feladásra számítottak, de ez nem történt meg. Yiannis Kouros 20 kilométerrel megdöntötte George Littlewood 96 éve fennálló hatnapos rekordját!

Kouros még abban az évben visszatért az Egyesült Államokba, hogy részt vegyen egy 24 órás versenyen Queens-ben, New York-ban. A 100 kilométeres részideje 6:54:43, a 100 mérföldes 11:46:37, a 24 órás eredménye pedig 284 kilométer volt, annak ellenére, hogy az utolsó mérföldjét 27:50 alatt tette meg. 10 kilométert adott hozzá az addig fennálló legjobb 24 órás eredményhez! A következő évben került megrendezésre a francia Montauban 48 órás bajnoki kihívás. Kouros is a meghívottak között volt, hiszen hatnapos versenyén New York-ban, úton a világcsúcs felé, a 48 órás csúcsot is megjavította. Nem zavarta a tény, hogy még egy nap áll előtte. 23 óra alatt 283,6 kilométert futott, megállt pihenni egy órát, így is könnyedén megjavítva a világ pályán elért legjobb eredményét. Aztán továbbindult, 452 kilométerre javítva a világ legjobb 48 órás eredményét. Keményebb kihívás várta ugyan abban az évben később, mikor visszatért New York-ba, a Gloria hurrikán. A Queens-ben található, a verseny színhelyéül szolgáló egy mérföldes körre 5 órán keresztül 100 kilométeres szél, vízszintes eső, hulló törmelék zúdult. Kourosnak a teljes 24 órára szüksége volt, hogy az ugyan ezen a pályán elért korábbi országúti legjobb eredményét megjavítsa, 283,463 kilométert futva. Erőteljes rivalizálás a női mezőnyben Eleanor Adams nagyszerű versenyt vívott Hilary Walker ellen fedettpályán, Milton Keynes-ben 1981-ben. Mindössze 10 perc volt közöttük 100 kilométernél, azonban Walker deréksérülés miatt lassulni kényszerült. Adams 227,261 kilométert ért el. 1988 augusztusában Hilary Walker vitte új magasságba az országúti legjobb eredményt, 236,452 kilométerrel Nagy Britanniában, Preston-ban. Ezután 1989-ben Melbourne-ben Adams 240,169 kilométert, a világ legjobb eredményét és teljes pályafutásának legjobb teljesítményét érte el. Nemzetközi Bajnokságok Az első nemzetközi bajnokságot 1990-ben Milton Keynes-ben, Nagy Britanniában tartották, egy 890 méteres körön, fedettpályán, egy bevásárlóközpont körül. A helyszín védelmet nyújtott az időjárás viszontagságaival szemben, de könyörtelen márvány talaja nagy igénybevételt jelentett a lábnak. Talán korábban sosem látott erősségű 24 órás mezőny gyűlt össze a versenyre. Don Ritchie is a futók között volt. őt nagyszerű 100 kilométeres futónak tartották, de 24 órán csak gyenge eredményei voltak. Ez most megváltozott. Elfutott a mezőnytől, 12:56:13-as idővel érve el a 100 mérföldes résztávot, 200 kilométerhez 16:31:08-ra volt szüksége, és 267,543 kilométerrel fejezte be a versenyt, új fedettpályás legjobb eredménnyel. Eleanor Adams hasonló hatással volt a női versenyre. 19:00:31 alatt futotta a 200 kilométert, addigi legjobb bármilyen pályán, a végső 237,861 kilométerénél pedig csak a szintén általa tartott legjobb pályaeredmény volt több. Folyt. köv.