- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Árök igazság, hogy egy versenytől vagy edzéstől sosem lesz erősebb, fittebb a versenyző. Az edzés megöl, a test elgyengül, sebezhetővé válik. A fejlődést a pihenő időszakban érjük el, ezért különösen fontos, hogy milyen minőségű regenerációt biztosítunk a szervezetünknek.
Lássuk, mit is kíván a test egy maraton vagy akármilyen futóverseny után:
A regeneráció legfontosabb szakasza a terhelés utáni egy óra! Legújabban már a fél órára esküsznek a szakemberek. Ekkor kell bevinni a szervezetbe azokat az anyagokat, amelyek a terhelés folyamán kiürültek. Rögtön tisztázzuk a legfontosabbat! Bármennyit is iszik, eszik a sportoló, biztos, hogy nem tud bevinni annyit, amellyel elkerülheti a hiányokat. Illetve elvileg bevihető a felhasznált mennyiség, csak éppen a gyomor öklömnyire zsugorodik verseny közben, no meg a vér is inkább a dolgozó izmokban van, ergo a felszívódás hagy némi kívánni valót maga után. Egy hosszú futóverseny alatt elkerülhetetlen, hogy az energiaraktárak kiürüljenek, ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy irdatlan mennyiségű kalóriára van szükség. Egy profi állóképességi sportoló esetében akár 3-4000kalóriáról is beszélhetünk, ami hiányzik a glikogén raktárakból. Emellé természetesen fehérjére is szüksége van a szervezetnek a regenerációhoz. A körülbelüli megfelelő arány a 80-20. Azaz 80% szénhidrát mellett 20% protein. Sokan képtelenek terhelés után enni, számukra a gyúrós fazonok által közkedvelt tömegnövelő porok az ideális megoldás. Sokuk éppen megfelelő arányban tartalmazzák a fehérjét és a szénhidrátot, utóbbit komplex formában. Fontos, hogy bevigyünk olyan szénhidrátot, amelyhez a szervezet azonnal hozzá tud nyúlni. Például a szőlőcukor elsőre megfelelő, attól a halott is magához tér, de később együnk valamilyen bonyolultabb szénhidrátot is, mint például a tésztafélék. Egy kedvenc regeneráló kajám a Weet-bix nevezetű reggeliző cucc. Ebben rengeteg élelmi rost van, 15-17% fehérjét tartalmaz, és kakaóval igen könnyen elfogyasztható. Amolyan szeletekbe összepréselt cornflakes.
Fontos még figyelni a só bevitelre. A különböző izotónikus italok megfelelőek lehetnek, de akár valamilyen sótablettát is bekaphatunk, főleg, hogy jellemzően a mai, elsősorban ízre hajtó italokban nincs meg az összes kiizzadt nyomelem. Leggyakrabban a kálium hiányzik (az van a banánban). Fontos a nátrium, magnézium mellett a folsav és a klór bevitele is.
Mi kell az izomnak?
Maraton után nem ritka a hőemelkedés. Konkrétan ez nekem is meg volt. Tök normális dolog, ettől nem kell megijedni. Ami érdekes lehet, hogy az izmaink is melegek. A magyarázat egyszerű, lázasak szegények. Főleg egy 100%-ban aszfalton végrehajtott 42km-es gyilkolás után az izmokban rengeteg az apró mikro sérülés, ezek töménytelen mennyiségű apró gyulladást okoznak. A gyulladás pedig meleg. Két dolgot tehetünk. Hűtjük őket, mint az autó motorokat, illetve megadjuk a gyógyuláshoz elengedhetetlen dolgokat. Az előbbit ma már sokat láthatjuk különböző világversenyeken. NBA-ben vagy atlétikai esetleg triatlon versenyeken a jeges kád ma már alapfelszerelés. A profik azonnal beleülnek, ezzel óriásit lendítenek a regeneráción. Itthon is elérhető már a hidegkamrás regenerálás. Ez az eljárás -110 fokon pár perc alatt olyan enzimeket, enzimszerű anyagokat szabadít fel a szervezetben, amelyek gyulladás gátló és fájdalomcsillapító hatásúak. Ráadásul ebben az irgalmatlan hidegben teljesen összeszűkülnek a kapillárisok, melyek aztán a normális hőfokon négyszeresére tágulnak ki! Ezzel több vér, több tápanyag jut a sérült részekhez, illetve az átmosás sebessége is megnő, ezáltal többek között a beragadt tejsavat is kimoshatjuk.
Az izomnak az újjászületéshez a fehérjéken belül is különösen az elágazó láncú aminosavakra van ilyenkor szüksége. Ezek az angol rövidítésből ma már csak BCAA-ként ismertek. Tehát magasabb BCAA tartalommal rendelkező táplálék-kiegészítőkkel is segíthetjük az izomrostok gyógyulását.
Mi kell a szervezetnek?
Ál a mondás, hogy kutyaharapást szőrével! Nem is olyan badarság ez. Verseny, de főleg maraton után semmink sem kívánja a mozgást. Az egy helyben üléssel azonban csak rosszat teszünk magunknak. Ha nem is futással, de valamilyen más mozgással mindenképpen felgyorsíthatjuk a regenerációt. A futás az itt fáj, ott fáj miatt is nehézkes, ráadásul egy-két hólyag is nehezítheti a visszatérést. Ajánlom a kerékpározást vagy az úszást! Sokan csodálkoznak rá, hogy a triatlonisták hogyan tudnak annyit edzeni, és mégsem sérülnek le állandóan. A titok pont itt keresendő. A különböző mozgásfajták miközben az egyik izomcsoportot esetleg edzik, a másiknak regenerációt jelentenek! Ráadásul a víz, mint az élet alapvető közege, már önmagában is regeneráló hatású.
Ásszegezve tehát. Maraton után adjuk meg a testünknek kívül-belül, amit kíván! Ez nem a fogyókúra vagy az aszketizmus ideje, hanem a kényeztetésé!