[ful 1. oldal]
Életfogytig (le)ültetve...
Aki egészségesen akar élni, annak ezért külön koncentrációt kell erre ráfordítania. A körülmények ugyanis nem ebbe az irányba visznek. Például minden arra csábít, sőt akár kötelez, hogy üljünk. Kezdve az iskolától, folytatva az irodával, a számítógéppel, TV-vel, egészen a találkozásokig: az az általános, hogy összeülünk valahol. Ha barátok, ismerősök találkoznak, általában nem sétálnak, vagy túráznak, hanem beülnek valahová inni-enni. A városi embert környezetében nem sok minden csábítja gyaloglásra és futásra. A szmogos, szénmonoxiddal telepufogtatott levegő nem éppen vonzó, ahogy a flaszter sem a talpunk alatt. A legtöbb városlakónak nem is lenne túl egészséges, hogy a háza körül járjon egyet, mert a levegő, amelyet belélegez, akár káros is lehet.
A gyerekeket ugyan még mozgásra csábítja a játszótér, de azért a virtuális világok behúzó ereje sokszor ennél is nagyobb. A számítógépes játéknál a gyerek úgy érzékelheti, hogy fantasztikus mozgásokat hajt végre, s a TV-t is a mozgalmassága miatt szeretik elsősorban. Így azonban mozgásigényüket - paradox módon - mozgás nélkül élik ki. Sőt még a képzeleti aktivitásukat sem kell befektetni. S noha tudni lehet, hogy a passzív órák után az emberek hangulata csak romlik, és zsibbadtan kelnek fel kedvenc gépeik mellől, nehezen tudnak ellenállni e készen kapott "passzív mozgalmasságnak".
Tehát a kulcsa mindennek az, hogy energiát kellene befektetni... és természetünk olyan, hogy ha befektetés nélkül juthatunk valamihez, amire szükségünk van, legtöbben a kényelmes megoldást vagyunk hajlamosak választani. Ráadásul ördögi kör, mert így egyre kevesebb energiánk lesz. A fizikailag inaktív ember ugyanis a legritkább esetben pihen csak jól. Alvása felületes, vagy egyenesen álmatlanságban szenved, ezután pedig kínnal kászálódik ki az ágyból.
...és felültetve
A negatív láncolat következő eleme természetesen a hiányzó energia pótlása. Erre pedig legkönnyebben hozzáférhető üzemanyagok a szénhidrát és a zsír. Lépjünk be bármelyik élelmiszert áruló helyre, büfébe vagy étterembe, bárhová nézünk, mi az, ami kínálja magát? A választék ma már hatalmas. De nézzünk a mélyére! A legtöbb termékben ott lapul a cukor, a zsír, vagy mindkettő. És most még nem szóltunk az adalékanyagok tömkelegéről. Tegyünk csak egy kört és vásároljunk. Sok időnk persze nincs rá, így aztán kosarunkba vagy bevásárlókocsinkba a leginkább szem előtt lévő áruk kerülnek. Tudjuk, egészségesebb a barna kenyér. Szerencsére pont itt kínálja magát egy csomagolt és szeletelt változat. Így aztán elégedettek is volnánk magunkkal, ez azonban önámítás. A legtöbb barna kenyér ugyanis csak barnított fehérkenyér, nincs benne egy szem teljesen kiőrlött liszt sem, viszont annál több térfogatnövelő; és a végeredmény az, hogy a mi térfogatunk is növekszik... Kell valami finomság is persze. De adjunk az egészségnek, felejtsük el a különféle kekszeket, sütiket. Itt van például egy müzliszelet meg egy "bifidus essensis" élőflórás gyümölcsjoghurt, melyek általában önnön egészségességüket hirdetik a különféle reklámokban. Többségük azonban ezeknek is cukros. És a finomított fehércukorra semmi szükség nincs: mesterségesen felsrófolja az inzulinszintet, és ezáltal hizlal, mert olyan, mintha átprogramozná a szervezetet raktározásra. Ráadásul a megemelkedett inzulinszint hirtelen lecsökkenése hamarosan újra éhségérzetet kelt.
Tehát a fehér cukor többszörösen ártalmas és hizlaló. De hasonló ehhez a fehér liszt és a belőle készült termékek is. Így aztán egészségesnek látszó ételekből tulajdonképpen fehér cukrot és lisztet vettünk magunkhoz.
Környezetváltozás helyben
Mindezzel azt akartam bizonyítani, hogy időre és figyelemre van szükség az egészséges életmódhoz. Hogy a mai életkörülmények nem erre sodornak. Tulajdonképpen alig ér bennünket olyan inger, amely a megfelelő irányba vinne. Márpedig mi emberek erősen függünk a külső ingerektől. Nem azért, mert gyengék vagyunk, hanem azért, mert alkalmazkodunk. Éppen ez az egyik legemberibb vonásunk: agyunk mindig képes alkalmazkodni az adott körülményekhez. Sokkal kevésbé vezérelnek készen kapott viselkedési programok, mint az állatokat. Persze, vezérelnek minket is ösztönök és öröklött tulajdonságok, de óriási szerepe van a bennünket érő ingereknek, agyunk rugalmassága folytán.
Ilyenek vagyunk, tehát a megoldás az, hogy ha makrokörnyezetünk nem is megfelelő, tegyünk érte, hogy legalább a mikrokörnyezetünk az legyen! Ha az ingerek ennyire fontosak, akkor keressünk az egészség irányába vivőket. Az Internet például, habár ez is "ültet", rendelkezik azzal a kedvező tulajdonsággal, hogy ott mi választjuk ki, mit olvassunk, nézzünk, hallgassunk. Válasszunk ki kedvenceink közé néhány nívós egészség- és sportoldalt, és időről időre frissítsük ismereteinket az életmóddal kapcsolatban!
Az egyik legjobb, egészség irányába ható "inger" lehet továbbá egy személyi edző, aki szerencsés esetben soha nem fogy ki a motiváló érvekből, hiszen ez szakmájának egyik lényege. S nem csak arról van szó, hogy az edző képes akaratot átvinni, illetve rendelkezik a sporttal kapcsolatos ismeretekkel. A "személyi" jelző éppilyen fontos: a jó személyi edző tudja, hogy különböző személyiségek motivációja hogyan ébreszthető fel; és idővel egyre több tapasztalatot szerez ezen egyéni eltérésekkel kapcsolatban. Vannak, akiket például távlati célokkal lehet megszólítani, legyen az akár egy vágyott versenyeredmény, vagy a maratoni táv lefutása; vagy olyan alak, amilyennel kedvenc versenyzője rendelkezik. Mások ennél sokkal reálisabbak, és a közeli célok lebegnek szemük előtt: jól kinézni a következő nyárra, vagy lefogyni néhány centit a hasból vagy a combból. Van olyan ember, akinek inkább az elrettentő példák és következmények felsorolása használ, mint amilyen az infarktus, a sztrók vagy a korai halál réme... és így tovább.
Sokat tapasztalt edzőnek nem kell bonyolult személyiségteszteket kitöltetnie ahhoz, hogy klienséhez kulcsot találjon. A jelentkező habitusa és az első interjúban mondottak általában már eligazítják. A "cerebrális", gondolkodó típusú klienseknek például nagyon hasznos lehet, ha az edzés hatására bekövetkező élettani folyamatokat tudatosíthatják. Vizuális alkatúaknál pedig fontos a teljesítmény, illetve a testméretek változásának grafikus ábrázolása. Náluk az is beválik, ha a gyakorlatokat az edző "előjátssza", míg a kinesztétikusoknál (mozgásérzékelők) sokkal jobb eredményt hoz, ha felhívjuk a figyelmet arra, melyik izmában mit kell érezzen; illetve, ha beállítjuk számára a megfelelő testhelyzetet.
Az írás a következő oldalon folytatódik >>>
[ful 2. oldal]
Jó edzéshez szól a nóta
De nézzük tovább, mi lehet még megfelelő inger az életmódváltoztatáshoz. Ez lehet például egy evezőgép, futópad, súlyzókészlet vagy kondigép a lakásunkban. Legszerencsésebb helyzetben egy egész kis konditermet berendezhetünk magunknak vagy az egész családnak. Ezek a felszerelések legyenek minél inkább szem előtt, hogy emlékeztessenek testünkkel szembeni kellemes kötelességünkre. Mitől is lenne ez azonban olyan kellemes? A mozgás természetes örömén túl attól, hogy kellemessé varázsoljuk. Először is olyan eszközöket válasszunk, amelyeket kifejezetten szeretünk, amelyek ezért bármikor, amikor csak rájuk pillantunk, mozgásra serkentenek.
Nem kevesen vannak, akik súlyzók vagy kondigépek helyett a gyermekkort idéző ugrókötélhez, hullahopp-karikához szeretnek visszatérni. Az ugrókötél valóban remek, feltéve, ha nem rendelkezünk olyan alsószomszéddal, aki ezt nem tűri. Ez szerencsére elég hamar kiderül. Ugyanez vonatkozik a békaügetéstől az indiánszökdelésen és a padlódöngető indiai táncon át még sok mindenre...
Ez a szempont azért fontos, mert nem jó, ha egészséges életmódunkkal viszályt keltünk magunk körül. Egy a makrobiotika bűvöletében élő feleség sem mindig a férjek álma, akik hamarosan a megszépítő messzeségtől egyre ellenállhatatlanabbnak érzékelik édesanyjuk borsos tokányát és pacalpörköltjét. És hát a harmonikus házasság, vagy párkapcsolat éppoly lényeges tényezője az egészségnek, mint például az étkezés és a mozgás. A veszekedés, az elhidegülés aláássák immunitásunkat. Próbáljunk tehát kompromisszumokat találni. A hölgyek készítsék el férjüknek azok kedvenc pörköltjét; azt nem kell tudnia, hogy nem tettünk bele disznózsírt, vagy hogy a gombás húshoz a szószt nem nyomtuk tele finomliszttel, és a tejföl is, amely belekerült, uram bocsá� zsírszegény. E kedvenc fogás mellé pedig kínáljunk biozöldségből készült salátákat, sőt még egy pohár frissen facsart grapefruitlé is le fog csúszni ezután.
Mindnyájunknak vannak kedvenc ételeink, gyerekkori ízek, melyek elkísérnek. És gondoljuk meg, szinte minden étel elkészíthető a szokásosnál rendekkel egészségesebb módon. A legtöbb sütemény például teljes kiőrlésű lisztből is élvezhető. A sovány sajtok is nagyjából olyan élményt nyújtanak, mint a zsírosak. S a legtöbb leves és főzelékféle
rántás nélkül még üdébb, mint rántással. A cukor pedig helyettesíthető szőlőcukorral vagy gyümölcscukorral is.
Visszatérve otthoni edzősarkunkra vagy termünkre, elengedhetetlen kellék a jó minőségben hallható zene. Dinamikusak az aerob mozgáshoz, hangosabbak az erősítő gyakorlatokhoz, és persze relaxáló zenék a jól megérdemelt nyújtásokhoz. Érdemes áldozni olyan sportfelszerelésre, ruházatra, amelyben ellenállhatatlannak érezzük magunkat, és az sem árt, ha a gyakorlatok végzése közben tükörképünket is figyelemmel kísérhetjük. Ha valakinek mindene a TV, akkor azt hiszem, az a legjobb, ha kedvenc műsorára tapos vagy teker. De csak monoton mozgásokat végezzünk TV mellett, a súlyzózáshoz ennél több összpontosítás szükséges.
Mikromiliő az egészségért
Összefoglalva, próbáljunk egy mikromiliőt teremteni a makromiliőnkben; olyan "intelligens környezetet", amelyben minden arra emlékeztet, hogy egészségesen éljünk. Építsünk be a környezetünkbe ún. "incentíveket", vagyis ösztönzőket, amelyek éppolyan erősen hatnak ránk, mint a vonzó, de egészségtelen ingerek...
Vagy ha nem megy, ha nem erős ösztökélő valakinek például a szobabicikli, kösse össze valami erőssel, mint pl. a TV vagy a zene. Tehát olyan szinten kell ösztönző ingereket alkalmazni, hogy ha "alapjáraton" vagyunk, akkor is tudjunk egészségesen élni. Akkor is, ha semmi plusz energiánk nincs, sőt, ha mínuszban vagyunk, akkor is fel tudjunk töltődni ezáltal. Ne abból induljunk ki, hogy mindig nagy kedvünk lesz az egészséges életmódhoz. Ez önámítás. Abból kell kiindulni, hogy általában "alapjáraton" vagyunk. Sem túl sok időnk, sem túl sok energiánk nincs változtatni bevett szokásainkon. Tehát célszerű először ezeket megváltoztatni, új és adaptív szokásokat kiépíteni. Azután ezek már automatizálódnak.
Az elején kell a legtöbbet invesztálni az életmódváltozásba. Ettől kezdve azonban ez már önmagát erősítő folyamattá válik.
Jakabffy Zsófia
Személyi edző
Forrás: Fittség.hu