- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Egy félcipőtől, amit kifejezetten gyalogtúrákon és kirándulásokon, terepen azaz egyenetlen, csúszós vagy köves talajon fogunk használni, több tulajdonságot is elvárunk.
Ezen elvárások három pontba szedhetők össze:
- stabilitás és tapadás
- kényelem és védelem
- légáteresztő és vízálló kialakítás
A Salewa Wildfire NXT kialakítása tapadás terén nagyon jól vizsgázik, annak ellenére, hogy kifejezetten csak apró mintázattal van ellátva a talpa. Ez alapvetően a Vibram® cég legbrutálisabban tapadó gumírozásának, az All-Terrain™ Megagrip®-nek köszönhető, mely brutál jól megtapad mind a száraz, mind a nedves felületeken. Legyen szó szikláról, vagy egy gyökérről, nagyon stabilan lépdelhetünk rajta.
Ezen tapadást speciális helyzetekben növeli a nagylábujj alatt teljesen sima talprész. A beszállócipőktől megszokott kialakítás sziklaperemeken és repedésekben való megkapaszkodást hivatott hatékonyan segíteni.
A lábbeli talpazata nem annyira merev, mint egy bakancsé, de a lágynál azért keményebb. Bár gyári jelölés nincs hozzá, én olyan B kategóriájúra saccolom... Ennek köszönhetően sziklásabb terepen is el tudunk boldogulni vele, de persze, mivel ez nem egy bakancs, szükség lesz némi a tapasztalatra is a technikásabb részeken.
A stabilitásért ezeken felül a Salewa saját fejlesztésű 3F rendszere is felel, mely tulajdonképpen egy merevebb műanyag szalag, ami körbeöleli a bokát és a lábfejet, így tartva stabilabban lábunkat a nehezebb terepeken is.
A lábujjaktól induló fűző is hozzájárul a stabilitásunkhoz, hiszen így teljesen lábfejünkre húzhatjuk a cipőt, és az nem akar ezáltal elmozdulni a lábfejünkön.
A Wildfire NXT több komfortnövelő tényezővel is rendelkezik: egyrészt a varrás nélküli Matryx® felsőrész a kevlár szálak révén nagyon jól szellőzik (és nem is nyúlik), ezáltal nem engedve bepálni a lábfejünket. Másrészt a kétkomponensű és megnyújtott sarokkialakítás extra párnázottságot és puhább talajfogást biztosít. Harmadrészt a cipő nyelve úgynevezett békanyelv, azaz a talphoz be van varrva, így az nem tud elfordulni, ezáltal megakadályozva a diszkomfortos pillanatokat a terepen. A kivehető talpbetét sarok résznél extra pránázást kapott, hogy a lépéseknél keletkező ütéseket tompítsa, valamint megnövelt boltozatalátámasztással rendelkezik.
Ami a védelmet illeti, a felsőrész szövet nagy szilárdságú kevlár szálai révén rendkívül tartós - nem csoda, hogy gyorsan az egyik legjobb felsőanyagként vált elismertté a terepfutó világában.
A sziklák és egyéb terepakadályokkal szemben nyújtanak védelmet a nagylábujjunkra felhúzott gumírozás, valamint a kislábujj oldalon található extra peremek is.
Ahogy azt már fentebb említettem, a Wildfire felsőrésze nagyszerű szellőzést biztosít a lábunknak, így egy melegebb napon, egy izzasztóbb gyaloglás során sem kell félnünk, hogy bepállik a lábfejünk.
Vízállóság terén viszont a tesztmodell nem teljesít jól, hiszen a Matryx® szövet belülről nem kapott membrános bélést, így önmagában ez az anag nem tartja kint a nedvességet.
A Salewa Wildfire NXT cipőt különböző terepviszonyok és túrajellegek során teszteltem, a nagyon technikás, nagyon sziklás tereptől a könnyed erdei talajon vezető ösvényekig, a pár órás kiránduláson át a többnapos vándortúráig.
Bár voltak fenntartásaim a félcipő kialakítás miatt, kifejezetten megszerettem ezt a lábbelit. Ugyan a nyelv, a sarok, valamint a boka alatti részek vékonyan vannak párnázva, a tesztek során még a legsziklásabb részeken sem volt ebből problémám. A felsőrész nyúlásmentes anyaga, a talp extra tapadást nyújtó kialakítása és a bokát körbeölelő 3F rendszer elég volt, hogy komfortosan tudjak benne túrázni. Igaz, a nagyon technikás, sziklás részeken szükség volt a tapasztalatra is, de végülis ne legyünk telhetetlenek, ez mégiscsak egy félcipő, nem bakancs! A Wildfire igazán a középhegységi terepeken érzi otthonosan magát, és a könnyedsége, lépéskomfortja révén nagyobb hátizsákkal, többnapos túra során sem fárad a lábam extrán...
Számomra mindösszesen két része volt picit zavaró: a fűzője valamiért nehezen volt köthető fixre, valószínűleg az anyagából eredően, így ha szorosan akartam tartani, akkor duplán kellett megkötni. A másik a vízállósága... Sajnos a tesztre kapott modell nem vízálló, így a patakátkelések, pocsolyákba lépés, vagy eső esetén beázik... viszont jó hír, hogy a cipőfűző cserélhető, és létezik belőle membrános változat, így érdemes rászánni a párezer forint extrát, hogy ez a komfortnövelő tulajdonság is meglegyen!
Véleményem szerint ha kis- vagy közepes hátizsákkal túrázunk, kevés sziklás tereppel megfűszerezett középhegységi erdei talajon, akkor kiváló választás a Salewa Wildfire NXT. Tapasztalt túrázók bátran elindulhatnak vele rövidebb sziklásabb útvonalakra is - én 2100 méter fölé is merészkedtem vele, megmászva a Zeiritzkampelt. Strapabíró és stabil, ráadásul a nap végére sem a nehéz lábbeli "cipelésétől" fáradnak majd a lábaid!
- Kevlar® erősítéssel készített Matryx® varratmentes szövet felsőrész
- Salewa 3F bokastabilizáló rendszer
- Gravity védőperem
- megnövelt sarokkialakítás
- C.F.F. PRO talpbetét
- kétkomponensű EVA középtalp
- Vibram® Megagrip talp
- 10 mm drop
- gyári adat szerint 690 gramm/pár (828 gramm/pár 46-os méretben)