Úgy gondolom, hogy a Tápiómentére is érvényes a nagy erdélyi költő, Kányádi Sándor megállapítása miszerint „a szülőföld az értékek kincsesbányája”. Az utóbbi években az értékesítés területén pozitív előrelépések
történtek. A teljesség igénye nélkül az alábbiakban néhány fontos országos és helyi értékre, a Tápiómente „kincsesbánya” néhány gyöngyszemére szeretnénk felhívni a T. Olvasóink figyelmét:
- A Tápió-Hajta Tájvédelmi körzetben található sokféle ritka növény- és állatvilág. Madárvilága nagyon gazdag, fészkelő helyei európai jelentőségűek.
- Ebben a kistérségben a nyolc kialakított tanösvényen nagyon sokféle helyi értékkel találkozhatnak az érdeklődők. Legutóbb, 2005. szept. 28-án avatták fel Tápióságon a Gólyahír tanösvényt!
- Termálvíz készleteire alapozva működnek a gyógyvizes fürdői Nagykátán, Tóalmáson és Tápiószentmártonban.
- Múzeumai közül országos hírű a Blaskovich Múzeum Tápiószelén
- A Tápiószentmártonban működő Kincsem Lovaspark és gyógydomb országos jelentőségű idegenforgalmi központtá vált néhány év alatt.
- Az 1849. ápr. 4-én lezajlott tápióbicskei csatához kötődő kistérségi megemlékezések évről-évre nagyobb tömegeket vonzanak.
A rendkívül sokféle természeti és történelmi vonzerő értékesítése többféle formában megkezdődött ugyan, bár az is tény, hogy az idegenforgalmi piacon még nem ismertek eléggé a TÁPIÓMENTE látnivalói. Felismerve a helyi értékek jelentőségét, az ismeretterjesztés fontosságát, 1996-ban szerveztük meg az ún. KINCSEMTÚRÁT. Célunk: egy napos kulturális és gasztronómiai program keretében bemutatni kisrégiónk, a TÁPIÓMENTE turisztikai látnivalóit. Ezt a programot azóta kb. 110-120 csoportnak mutattuk be. Elsősorban diákoknak, tantestületeknek, baráti társaságoknak, nyugdíjas kluboknak – mindig nagy sikerrel.
A Kincsem-túra elnevezés a Tápiószentmártonban 1874-ben született csodakanca nevéhez kötődik, amelynek keretében ismertetjük Kincsem mai napig utolérhetetlen eredményeit, pályafutását. Emellett azonban mindig nagy gondot fordítottunk arra is, hogy más helyi értékek is megfelelő súllyal szerepeljenek ebben a programban. Melyek ezek? Jöjjönek – most gondolatban, tavasszal valóságban is! - a T. Olvasók a Tápiómentére! Ime a Kincsemtúra legfontosabb állomásai:
- 1. A busszal érkező csoport fogadása a tápiószentmártoni kulturházban 9 órakor, ahol röviden ismertetjük a Tápiómente földrajzi viszonyait, történelmének legfontosabb eseményeit, a neves szülötteit és lakóit, a legjelentősebb intézményeit. Az ismertető végén felhívjuk mindig a kedves vendégek figyelmét arra, hogy a túra végén a látottakról-hallottakról egy tesztet fognak kitölteni, amelyet összeállítottunk a Tápiómente nevezetességeiről. Motivációnk: a legjobb teljesítményeket mindig jutalmazzuk! Ennek a tesztnek, az azonnali értékelésnek és – leginkább - a jutalmaknak mindig nagy sikere volt-van a vendégeink körében!
- 2. Ezután rövid séta keretében bemutatjuk a vendégeinknek Tápiószentmárton központjában lévő nevezetességeket: a sportcsarnokot, a Kubinyi-kúriát, a templomokat, a szoborparkot és a hősi szobrot a málenkij robot emléktáblával együtt.
- 3. Látogatás a Blaskovich Múzeumban Tápiószelén, ahol a helyi vezetők segítségével megismerkednek a kisrégiónk egyik legjelentősebb idegenforgalmi látnivalójával.
- 4. Felkeressük a tápióbicskei csata helyszínét és a Riedesel-sírt, az ún. vaskeresztet.
- 5. Ebéd egy vendéglőben, étteremben
- 6. Látogatás a Kincsem Földje virágföld kisüzemben, ahol mindenki ajándékot kap.
- 7. Látogatás a Kincsem Lovasparkban és az Attila gyógydombon.
- 8. Borkóstoló Kiss Attila Kincsem Pincéjében – a Tápiómente teszt kitöltésével
A programban szerepelt még az elmúlt években a tóalmási Andrássy-kastély, a tápiógyörgyei falumúzeum, a nagykátai városközpont és termálfürdő, a kókai Kossuth Múzeum, a tápiószentmártoni Blaskovich-kápolna és termálfürdő, a Tápiószentmárton-Göbölyjáráson és a Farmoson látható természetvédelmi terület, az ott kialakított tanösvények ritka növényvilágának bemutatása is. Úgy gondoljuk, hogy a fenti program jól variálható a Tápiómente településein belül, ám az a szomszédos kisrégiók – Cegléd, Jászberény, Monor kistérsége - látnivalóira is kiterjeszthető. A fentieken kívül természetesen más – itt nem említett - látnivalók is bemutathatók egy ilyen körtúra keretében, ugyanakkor ez a program a Tápiómente bármely településéből egy-egy különbusszal nagyon jól megvalósítható, kivitelezhető. Programbővítésre tehát van mód!
A fentiekre alapítva, azt kissé módosítva 2005-ben hirdettük meg az ún. KINCSEM-TÚRA – JÁTÉK-TÚRA egész napos programot. Mire alapítottuk ezt a módosított programot? Köztudott, hogy szinte minden ember szeret új tájakkal, településekkel, turisztikai látnivalókkal megismerkedni és emellett játszani, szellemi vetélkedőkben aktívan részt venni is. Ebben az évben négyszer sikeresen bonyolítottuk le ezt a módosított programot az alábbiak szerint:
- ápr. 23-án a délelőtti programban megismerték a tápióbicskei csata helyszínét, a Riedesel-sírt, majd a Kincsem Lovas Park nevezetességeit. Ebéd után következett a nyomógombos játék Kiss Attila borkóstolójában.
- jún. 25-én délelőtt látogatást tettünk Tápiószelén a Blaskovich Múzeumban, majd a Kincsem Lovasparkban, ebéd után nyomógombos játék – borkóstolóval együtt.
- szept. 10-én délelőtt látogatás a ceglédi Dobmúzeumban, azután a Kincsem Lovasparkban, ebéd után nyomógombos játék a szokott helyszínen borkóstolással együtt.
- november 26-án délelőtt látogatás Tóalmáson az Andrássy-kastélyban, Nagykátán a városközpont, a Radnóti Miklós Városi Könyvtárban Bodrogi Sándor lószőrékszereinek és Kármán László szobrász hagyatékának megtekintése, majd ebéd után Kincsem Lovaspark és játék következett.
A vendégek Budapestről, Győrből, Bajáról, Vecsésről, Miskolcról, Monorról, Darnózseliből, Ráckevéről, Szolnokról, Kecskemétről, Ceglédről, Pilisről, Tatabányáról érkeztek. A rendezvények alkalmával így a kedves vendégek megismerték a Tápiómente fenti nevezetességeit, valamint nyomógombos játékot is nagyon megkedvelték. A nyertesek és helyezettek több értékes jutalmat kaptak. Játékvezetők voltak: M. Nagy József, Gerley Imre és dr. Dusek László, akik valamennyien a fővárosban működő Kvízklub tagjai.
2006-ban a KINCSEM-TÚRA – JÁTÉK-TÚRA keretein belül további turisztikai látnivalókat szeretnénk bemutatni a Tápiómentén minden érdeklődőnek, a szellemi játékokat kedvelő vendégeinknek: pl. Újszilváson a Bolyhos-féle pálinkacsodákat, a falumúzeumot Tápiógyörgyén, Kókán, Albertirsán, Ceglédbercelen, a több milliárdért felépített ceglédi termálfürdőt és más fontos helyi értékeket is.
Tápiószentmárton, 2005. dec. 7
dr. Dusek László