- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
A céget 1906-ban egy japán testvérpár, Rihachi és Riho Mizuno alapította Osakában. Kezdetben szinte kizárólag csak golf és baseball ruházattal és cipőkkel foglalkoztak, majd’ 80 év kellett ahhoz, hogy megjelenjen az első Mizuno futócipő. A RunBird kollekció 1982-ben látta meg a napvilágot, s ezzel a Mizuno elkezdte „kergetni” a futócipő gyártás terén jóval nagyobb tapasztalattal rendelkező gyártókat. Alig egy évtized alatt sikerült is felvenniük a versenyt, amit jól példáz, hogy 1991-ben Carl Lewis 100 méteren Mizuno futócipőben állított fel világcsúcsot a Tokiói Atlétika Világbajnokságon 9.86 másodperces idővel. Az ismert futó ikon egyébként ekkor már 4 éve a Mizuno tanácsadó csapatát is erősítette, nem csoda tehát, hogy a fejlesztések is jól haladtak.
A „populáris” futócipők piacára a cég csak a 90-es évek vége felé tört be, amikoris 1997-ben az addig Mizuno Corporation of America név alatt futó vállalat Mizuno USA néven újjáalakult és a többi nagy gyártóhoz hasonlóan elkezdte kifejleszteni saját csillapítási és stabilitási konstrukcióját. A Mizuno futócipők is nagyrészt EVA és Poliuretán anyagokon alapuló talprendszerekre épültek, melyeket olyan saját elnevezések alatt ismerhetünk, mint G3 Sole, Mizuno Enerzy vagy PoWnCe.
Számos fejlesztésük közül kiemelkedik a Wave technológia, mely mai is használatos a Mizuno futócipőkben. A megoldás Tuan Lee szerint, aki akkoriban a Mizuno dizájnere és termékmenedzsere volt, a Nike Air technológia szöges ellentéte, ugyanis míg a Nike a futócipő sarkában elhelyezett „lufi” segítségével elnyeli a becsapódás energiáját, addig a Wave rendszer jó irányba továbbítja azt, ezzel segítve az előrehaladást. Több különböző változat létezik, úgy, mint Parallel Wave, Infinity Wave, Fan-Shaped Wave vagy Double Fan-Shaped Wave. Ahogy az elnevezésből is következtetni lehet, egy hullámhoz hasonló betétről van szó, melyet a középtalpban helyeznek el és mely más redőzött felületekhez hasonlóan (pl. szalagkorlát) kiemelkedő ellenállóképességgel rendelkezik. A különböző elnevezésű Wave rendszerek a hullámok magasságában és azok egymáshoz viszonyított helyzetében különböznek. Ezen betét különlegessége továbbá, hogy a polimert ricinusolajból állítják elő, ez által rendkívül jó lebomlási képességgel rendelkezik, környezetbarát.
A Mizuno futócipők rendelkeznek továbbá gördülést segítő rendszerrel, mely Dynamotion Fit név alatt fut, illetve egyenetlen talajon is otthonosan mozognak a XtaRide technológiának köszönhetően. Ezen technológiákon kívül természetesen a Mizuno számtalan más megoldást is alkalmaz futócipőiben, akit komolyabban érdekel a téma, egy jó internetes kereső segítségével napokat tud szemezgetni közöttük.
A Mizuno a futócipő gyártás nem minden területén érzi szükségesnek a saját fejlesztések használatát, szívesen vesz át komplett technológiákat más brandektől. Így tehát nem kell meglepődni, ha egy Mizuno futócipőnél a Michelin, a Gore-Tex vagy akár a Pebax elnevezésekbe ütközünk. A Pebax polimerek egyébként egyre több high-tech futócipőben megjelennek, pl. a Nike, a Saucony vagy a Reebok kínálatában.
A Mizuno futócipők tehát gyakorlatilag három évtized alatt a világ elitjébe tornászták fel magukat, ajánljuk őket kezdő, haladó és profi atlétáknak egyaránt!