- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Tavaly ősszel járt nálunk először Dynafit terepfutócipő (akkor az Ultra 100-ast próbáltam ki) és ha lehet, most még izgatottabb voltam, amikor megtudtam, hogy idén az olasz gyártó legújabb modelljét, a Trail-t is letesztelhetem. Bár a neve nem ezt sugallja, a Trail egy vegyes terepre szánt modell, vagyis elméletben ugyanolyan jól használható aszfalton, mint lazább felületen. Ez a gravelnek is nevezett koncepció jól passzol a magyar viszonyokhoz, és mivel korábban nem volt jó tapasztalatom a hasonló cipőkkel, nagyon kíváncsi voltam, hogy a Trail hogy teljesít majd.
Igazából jót mosolyogtam, amikor feltettem a cipőt a mérlegre, mert eddig is köztudott volt, hogy a Dynafit sosem volt jó a számokban, vagyis abban, hogy pontosan méretezzenek valamit és ez úgy tűnik fikarcnyit sem változott. A Trail a gyártó szerint 260 grammot nyom (a gyári adatot általában a 42-es méretre adják meg), az én 45-ös cipőmön pedig 347 grammot mértem. A korábbi tapasztalataim alapján ebből a számból kiindulva a 42-es méret valójában picivel 300 gramm felett lehet. Igaz, hogy ezt nem volt lehetőségünk megmérni, de ha jól tippelek, akkor ez 40-50 grammos eltérést jelent és azért ez egy kicsit fura. Az én méretem 347 grammja egyébként egy ilyen cipő esetében nagyjából rendben van, igaz, csak akkor, ha a terepcipő kategóriában "versenyeztetem". A 42-es méret gyári súlya egy igen jó értéknek számít, így ha mégis helyes az adat, akkor egy igazán könnyű kis cipőt sikerült összehozni. A mérést, méretezést illetően pozitívumként említhető, hogy a 45-ös méret az tavaly még 46,5 volt, tehát a méretezésben megtörtént a beígért korrekció, így most már a Dynafit cipők méretezése nagyjából megegyezik a többi gyártóéval.
A Trail dropja a tavaly tesztelt Ultra 100-aséhoz hasonlóan 6 mm. Továbbra is azt gondolom, hogy ez egy nagyon jól eltalált érték, ugyanis így szinte bármilyen stílusú futó jól tudja használni a cipőt. Lehet benne gyorsan, a lábfej elülső harmadára érkezve futni és lehet benne sarkon gördülni is, amelyet a jól eltalált rocker kialakítás is támogat. Egy gravel cipőnél ez a sokszínűség különösen fontos, ugyanis változó terepviszonyok között különböző technikákat használunk. Aszfalton megy a tempó, egy erősebb lefelében pedig dolgozik a sarok. Szerintem ebben a cipőben (is) tökéletes választás a 6 mm.
Nehéz szavakba önteni, hogy mit gondolok a Trail tartásáról. Ha egy szóban kéne csak értékelnem, akkor azt mondanám, hogy pöpec. De a dolog azért árnyaltabb egy kicsit, mert valójában nem tökéletes a cipő tartása, és közben mégis az. Neutrális modell révén komolyabb boltozati alátámasztásra nem számítottam, de az meglepett, hogy ami van neki, az olyan komfortos, hogy nem is tudatosul az emberben, hogy ott van. De ott van! Ehhez az érzéshez, vagyis inkább hiányához nagyban hozzájárul a felsőrész lazább, rugalmasabb kialakítása, ami enged némi játékteret a lábnak, miközben azért kellően tart ahhoz, hogy a cipőben stabilan érezzük magunkat. E két tulajdonság jellemző a sarokrészre is, mely stabilan komfortos, nem túl feszes, mégis tök jól tart. Az egész tartást tekintve tehát a Trail szerintem nagyon jól ki lett találva, tökéletesen hozza azt, amit én egy mindenes cipőtől várok.
A Trail a Dynafit Speed Lite névre keresztelt új középtalpát kapta, mely azt gondolom méltó a nevéhez. Ez végre tényleg egy olyan terepcipő - illetve egy olyan cipő, ami terepen is megállja a helyét - amelyben élmény gyorsan futni. Jellemzően a középtalp dinamika csak egy bizonyos tempó felett mutatja meg igazán magát, a Trail esetében pedig ezt a tempót az aszfaltos vagy keményre döngölt földes szakaszokon könnyen elérhetjük. A Speed Lite szépen teszi a dolgát, talajfogáskor tök jól elnyeli a becsapódás energiáját, ellépéskor pedig egy tisztességes adagot visszaad belőle. Teszi mindezt úgy, hogy a cipő egyenetlen talajon sem lesz instabil. A tartással együtt szemlélve a dolgot azt kell mondanom, hogy ilyen cipőt érdemes hazai viszonyok közé vásárolni.
Mivel ez a cipő is Vibram külsőtalpat kapott, nem igazán volt kétségem a tapadást illetően. A Vibramban nagyot sosem csalódtam, igaz, hogy voltak jó és kevésbé jó konstrukciói is. A Trail egy számomra eddig ismeretlen XS-Trek névre hallgató külsőtalpat kapott, mely a cipő kategóriájához hasonlóan egy többféle felhasználásra is alkalmas anyagot takar. Kellően rugalmas, tartós és nedves körülmények között is jól tapad, igaz, ezt nem igazán volt alkalmam kipróbálni. Lesz majd egy tesztvideó is a Trail-ről, addigra igyekszem majd kicsit összevizezni. A lényeg tehát, hogy a cipő a Vibramtól megszokott módon jól tapad, nem nagyon tudok elképzelni itthon olyan helyzetet, ahova nem lenne elég a teljesítménye.
A dinamika témakörében már utaltam rá, hogy csillapítás ügyileg rendben van a cipő. Sőt! A dinamikát és a jó csillapítást általában elég nehéz összehozni, de a Trail esetében ezt szerintem kiemelkedően sikerült. A Speed Lite közép- és a XS-Trek külsőtalp nagyon szépen dolgozik együtt és bár a talajról kicsit kevesebb visszajelzésünk van, mint egy technikás terepre való, feszes cipőben (pl. Ultra 100), cserébe sokkal jobb csillapítást és komfortot kapunk. Ez így van jól, ugyanis olyan terepen, ahová ezt a cipőt szánták nem szükséges a túlzott precizitás. A város melletti ösvényeken jobban előtérbe kerül a komfort, aszfalton pedig egyenesen elengedhetetlen, hogy kicsit puhább legyen a cipő.
Az eddigiekből talán már lejött, hogy én teljesen meg vagyok elégedve a Trail teljesítményével és ez nem lenne így, ha egyébként nem lenne kényelmes a cipő. Számomra a kényelem igazából egy összkép, amibe beletartozik az ütéscsillapítás, a stabilitás és maga a kaptafa is, amit a cipő belső kialakítása és szivacsozása tesz teljessé. Az előző Ultra 100-as tesztcipőnél is azt tapasztaltam, hogy Dynafiték nem szeretnek szivacsozni és nincs ez másképp a Trail esetében sem. Nincs sok szivacs sem a sarokrészen, sem a nyelven, de szerencsére nincs is rá szükség, ugyanis a kialakítás önmagában is kényelmes, nem igazán tudok belekötni. Annyit talán megemlítenék, hogy mivel a gyártó alapvetően futó szettek részeként promótálja a cipőket, a Trailt kényelem szempontjából érdemes a hozzá tartozó zoknival együtt is szemlélni. Ez már felvet kérdéseket, nekem a „testvérzoknival” már nem volt teljesen önfeledt a szórakozás. Ez persze lehet egyéni összeférhetetlenség is, nekem a tavalyi Dynafit zokni jobban bejött, igaz, hogy az új modell sokkal jobban néz ki!
Várható volt, hogy a hajlékonyság szempontjából a Trail valahol az aszfalt és a terepcipők között lesz. Szerintem nem teljesen félútra sikeredett pozícionálni, inkább húz egy kicsit a terepcipők felé, vagyis kicsit merevebb, masszívabb, mint amilyen lehetne. Azonban miután az erdőben az egyik tesztkör alkalmával majdnem orra buktam egy kiálló gyökérben és a merevebb kialakításnak köszönhetően lila körmök nélkül megúsztam a dolgot, úgy döntöttem, hogy nekem bejön ez a pozícionálás. Bár nem kapott olyan masszív lábvédelmet, mint az ultra 100, a dinamikus, mégsem túl feszes talppal együtt ez a „lebutított” kialakítás azt hiszem megóvott egy komolyabb sérüléstől, így el tudom nézni neki, hogy nem lett hajlékonyabb és rugalmasabb.
Kevés gyenge pontja van a Trailnek, melyek közül az egyik, ha nem az egyetlen a szellőzés. A helyzet semmiképp sem tragikus, de én egy kicsit többet vártam. A kora nyári 20 fokokban már határesetnek éreztem a meleget a cipőben, szinte biztos vagyok benne, hogy igazán melegben, hosszú távon nekem már nem lesz komfortos ez a szellőzés. Igazából nem teljesen értem a dolgot, ugyanis ránézésre, tapintásra a felső mesh anyag elég szellősnek tűnik és a lábvédelem miatt sincs a teljes kerületen megerősítve a Trail, mégsem érzem azt, hogy átjárná a menetszél. Szerintem ezen még lehet majd javítani a következő generációban, de ami van, azzal is bőven együtt lehet élni!
A Dynafit Trail összességében egy olyan gravel futócipő, amely tökéletesen alkalmas arra, amire tervezték. Kényelmes és dinamikus úgy aszfalton, mint könnyű terepen. A legtöbb olyan városi futónak, aki szereti variálni a két felületet szuper választás és nem szabad elmenni amellett sem, hogy a teljes szettel együtt (rövidnaci, póló, esetleg széldzseki) az összkép piszok jól néz ki, így az sem fog csalódni, aki a divat miatt is kacsintgat a márka felé. A karakterisztikát tekintve a Trail szíve kicsit jobban húz a terep irányába, így akkor is barátra lelhettek benne, ha csak terepen szeretnétek használni.
A tesztet a Dynafit hazai forgalmazója támogatta, de az eredménybe semmilyen beleszólása sem volt.
Dynafit futócipők és ruházat nagy választékban a Maratonman-ben!