Útnak indult Klein Dávid és Suhajda Szilárd Hír

Útnak indult Klein Dávid és Suhajda Szilárd Hír

(x) - Támogatott tartalom
2016/06/14
Hivatalosan elindult a Johnnie Walker K2 Expedíció

Kedd délután repülőre szállt Klein Dávid és Suhajda Szilárd, akik a 8611 méter magas K2 csúcsát szeretnék megmászni augusztusban. A Johnnie Walker K2 Expedíció keretében Szilárd és Dávid a Föld legveszélyesebb és a második legmagasabb csúcsát szeretnék elérni. A hegymászók előzetes becslések alapján június 27-ig érik el a pakisztáni alaptárbort. A „hegyek királya”-ként is emlegetett K2 csúcsán még nem járt magyar hegymászó.

Klein Dávid május elsején ért fel a 8091 méteres Annapurna csúcsára a Johnnie Walker Annapurna Expedíció keretében. Nem időzött itthon sokáig, így az előző expedíció során megszerzett akklimatizációs „tőkéjét” kamatoztatni tudja majd a következő nagy kihívás során. Célja a Karakorum-Himalája 2-es számú csúcsa, a K2 lesz. Ezúttal nem egyedül vág neki az expedíciónak: vele tart jó barátja és mászótársa, Suhajda Szilárd is, így ketten alkotják a Johnnie Walker K2 Expedíció csapatát. Az expedíció a mai napon indult el hivatalosan, a két hegymászó kora délután szállt fel a pakisztáni Iszlámábádba tartó repülőgépre.

 

Klein David es Suhajda SZilard Forrás: ACG PR
Klein David es Suhajda SZilard
Kép forrása: ACG PR

 

A K2 a Föld második legmagasabb hegycsúcsa, Pakisztán és Kína határán, a Karakorum hegységben. A csúcs tengerszint feletti magassága 8611 méter. Először két olasz hegymászónak sikerült megmásznia 1954-ben. A K2-ről érdemes megemlíteni, hogy – a himalájai csúcsokkal ellentétben – ez a hegy leginkább a nyári időszakban mászható, hiszen a Himalája vonulata a monszunnal érkező csapadékot felfogja, így annak hatása a Karakorumban már nem igazán érzékelhető. 2005-ben Kollár Lajos vezetésével Erőss Zsolt és csapata kísérelte meg elérni a K2 csúcsát, Zsolt azonban az időjárási viszonyok miatt 8350 méterről kénytelen volt visszafordulni.

Magyarok közül utoljára Suhajda Szilárd és Varga Csaba tettek kísérletet a hegycsúcs elérésére 2015-ben. Akkor az összes magasabban elhelyezkedő tábort elvitte egy lavina, megsemmisítve a sátrakat és felszereléseket is egyben.

Az Abruzzi-gerinc néhány nap leforgása alatt vált háborús övezetté

– írta tavaly Szilárd a naplójában. A 2015-ös nyári szezonban senki nem mászta meg a K2-t, azonban Szilárdnak és Csabának sikerült a helyszínen lévő 100 hegymászó közül a legmagasabbra, 7400 méterig jutni.

A Johnnie Walker K2 Expedíció során Dávid és Szilárd célja, hogy oxigénpalack és teherhordók segítsége nélkül érjék el a 8611 méteres csúcsot, melyen magyar állampolgár még nem járt.

Mindketten a megfontoltság hívei és hasonlóképpen gondolkoznak a hegymászás lényegéről, stratégiájáról. Azt vallják, hogy „egy expedíció akkor tekinthető sikeresnek, ha elérték a csúcsot és a hegymászók épségben le is jöttek a hegyről.” Klein Dávid az induláskor a reptéren elmondta: „Ha összehasonlítjuk a többi heggyel, a K2 egyszerre technikás és magas: letörései meredekek, az igazán kemény nehézségek pedig a hegy legmagasabb régióiban vannak. Halálozási arány tekintetében az Annapurna volt a legveszedelmesebb, és a legritkábban mászott. Az ott elért siker magabiztosságot ad ehhez rendkívül sok nyers fizikai erőt és kitartást igénylő feladathoz.”

 

Klein David es Suhajda SZilard Forrás: ACG PR
Klein David es Suhajda SZilard
Kép forrása: ACG PR

 

Az expedíció fő támogatója ezúttal is a Johnnie Walker. A Diageo Magyarországért felelős kereskedelmi- és marketing igazgatója, Edvi Szabolcs az együttműködés kapcsán elmondta: „A Johnnie Walker támogatja azt a nézetet, miszerint az életöröm az, ami a sikerhez vezet, ez visz közelebb céljaink eléréséhez. Úgy gondolom Dávid és Szilárd tökéletes képviselői lesznek ezen nézetnek a K2 hegy mászása során is, hiszen mindketten azt csinálják, amit a legjobban szeretnek és egyben élveznek is: legfőbb örömforrásuk a hegymászás. Örömmel és büszkén támogatjuk a két hegymászót a Johnnie Walker K2 Expedíció során.”

 

A Johnnie Walker K2 Expedíció legfontosabb adatai

2016. június 14., 13.50
Indulás a budapesti Liszt Ferenc reptérről, az úti cél Iszlámábád, Pakisztán

június 15-17.
Ügyintézés Iszlámábádban

június 17 – 27.
Az alaptábor elérése (Skardu tartományi fővároson keresztül)

június 27 – augusztus eleje
Mászó időszak (táborok kiépítése, akklimatizáció, csúcstámadás várható időpontja: augusztus eleje)

augusztus eleje-közepe
Levonulás

augusztus második fele
Hazaérkezés Budapestre