- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
245,3 km. Nagy Kata (akit nem más, mint Lőrincz Olivér lát el edzői jótanácsokkal) már tavaly is indult a Spartathlonon, és „zöldfülűként”, 28:55:03-as idővel második helyen futott be a nők között. Idén újra elindult, mert hát miért is ne, így 2015-ben 25:07:13-as új női pályacsúcsot felállítva, abszolút negyedikként, a nők között magasan elsőként ismét célba ért. Kata mellesleg állt már a dobogó legmagasabb fokán Ultrabalatonon, de amerikai 200 km-es bajnokságon is. Ennek ellenére itthon sajnos nem látni sok versenyen, hiszen Floridában él.
Tavaly óta elképesztően sokat (majdnem 4 órát!) javítottál az idődön. Mi változott benned/veled ahhoz, hogy ez lehetővé váljon? Most már futsz esetleg szintes futásokat is?
N. K.: Igen, futok szintes futásokat, de tavaly óta többet és célirányosabban is edzettem. Sokat fejlődtem fizikálisan és mentálisan is. Mivel Florida teljesen sík, azért, hogy kicsit szintes terepen tudjak futni, hétköznap a helyi szemétdombra jártam edzeni. Szépen befüvesítették, barátságos környezetet alakítottak ki rajta. Ez a dombocska körbefutva 1,5 km, és a legmeredekebb pontján másfél perc alatt fent lehet lenni a tetején. Minden hét végén pedig 3 órát vezettem, hogy a 3-4 órás edzéseket enyhe emelkedőn tudjam végezni. Tavaly ezek az edzések kimaradtak, csak sík terepen futottam. Idén nyáron nagyon meleg volt: 45-48 C˚, és mellé 90%-os páratartalom. Ilyen körülmények között nem volt kényelmes futni, de szerencsémre a szervezetem jól reagált a terhelésre, így tudtam fejlődni.
A nyáron futottam egy 100 mérföldes versenyen Ohióban. Direkt neveztem erre a versenyre, hiszen jó felkészülés volt a Spartathlon előtt.
Mennyit/miben segített az, hogy már ismerted az útvonalat?
N. K.: Sokat segített, hogy ismertem az útvonalat, tudtam, mire számíthatok. Emlékeztem minden frissitőpontra, ahol tavaly még leültem megpihenni. Az idén ezekről a pontokról viszonylag gyorsan továbbfutottam. :-)
Hogy érezted magad futás közben, volt-e nehezebb szakaszod, esetleg holtpontod?
N. K.: Komolyabb holtpontom nem volt. Hajnali kettő körül kezdődtek a gyomorproblémáim, hányingerem volt. Nálam ez nem jellemző, ezért hirtelen nem tudtam, mit csináljak. Próbáltam mindent, nem segített. Végül sétálnom kellett. Akkor meg nagyon fáztam. Az egyik frissítőponton a segítőim energiaitallal kínáltak. Soha nem szoktam energiaitalt inni, még az illatát sem bírom. De arra gondoltam, rosszabbul mar nem lehetnék. Nagy szerencsémre működött. 3 km séta után újra futottam.
Milyen cipő(k)ben futottál, hogy érezte és érzi most magát a lábad?
N. K.: Hoka Cliftonban futottam végig, már egy ideje csak ezt a cipőt használom. A lábam teljesen rendben van, nem fáj sehol.
Hogyan frissítettél?
N. K.: Nálam a verseny közbeni étkezés inkább ösztönös, mint tudatos. Persze próbálom a megfelelő mennyiséget betartani, és nagyon figyelek arra, hogy ne éhezzek el. Az első 8-10 órában Sponser izót, gélt, sótablettát és magnéziumot ettem. Aztán amit megkívántam. Banánt, mogyoróvajas kenyeret, kis krumplit, kólát. Természetesen vizet ittam. Napközben többet, aztán ahogy lehűlt a levegő, csökkentettem a mennyiséget.
Mennyi idő alatt regenerálódsz és hogyan, és mikor tervezel újra futni (vagy már esetleg futsz is)?
N. K.: Észrevettem, hogy az évek során egyre gyorsabban regenerálódom. Régen, hosszabb versenyek után két hét pihenőt tartottam, most már egy hét is sok. Pár nap alatt helyre szoktam jönni.
Volt-e veled kint valaki, és be tudtál-e kapcsolódni a magyar és/vagy az amerikai csapatba?
N. K.: Idén nővérem, az ő sógornője és Rudolf Tamás ultrafutó volt velem. Jó a kapcsolatom a magyar és az amerikai csapattal is, sikerült mindkét oldallal időt töltenem.
Milyen a kapcsolatod Lubics Szilvivel?
N. K.: Baráti. Nemcsak mint sporttárs, hanem mint ember is érdeklődünk egymás felől.
Otthon melyik napszakban futsz, és milyen távokat, heti hányszor?
N. K.: Hétköznap délutánonként futok, munka után. Hétvégén próbálok reggel kimenni. Heti 6 alkalommal futok, minden hétfő pihenőnap. Átlagban hetente 160 km-t edzek, de volt már 200 km-es hetem is.
Még mindig jógázol? Ha igen, szerinted hogyan hat ez a futásodra?
N. K.: Igen, még mindig. Szerintem tökéletes kiegészítés a futás mellé. Segít még jobban fókuszálni, megtalálni a belső egyensúlyt, mindamellett nagyon jó nyújtás is, ami a futáshoz elengedhetetlen.
Mi motivál, mitől mész előre?
N. K.: Imádok futni! Keresem az újabb kihívásokat, kíváncsi vagyok, hol a határ. Van egy mondás, ami egy ideje a kedvencem: „Önmagunkkal vívni a legszörnyűbb viadal, önmagunkon győzni a legnagyobb diadal!"
Tervezel-e jövőre is indulni a Spartathlonon, vagy esetleg más, még nagyobbra törő terveid vannak?
N. K.: Most még nem tudom, hogy jövőre indulok-e újra. 2016-os nagy álmom bekerülni a Western States versenyre (ez az USA leghíresebb 100 mérföldes terepfutó versenye- nagyon nehéz bekerülni, mert csak pár száz versenyzőt engednek indulni).
Mi/mi lenne a legjobb maratoni időd szerinted?
N. K.: A legjobb maratoni időm? Szerintem 3 óra körül. Nem hiszem, hogy 3 óra alá tudnék menni. :-)
(Lőrincz Olivér: Edzői véleményem, hogy simán tudna 3ó belül futni maratont, ha erre készülnénk célirányosan. 2.45-2.50 körül menne neki szerintem. Viszont mivel nem erre készülünk, így a pillanatnyi fizikuma tényleg 3ó környékére tehető).