- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Rendhagyó bejegyzés következik!
Góg Anikót kértem, hogy ossza meg érzéseit a verseny után, és a fáradalmakat kipihenve ezt meg is tette. Ihol a nem rövid, de igen érdekes élménybeszámoló.
Ironman
A motiváció tekintetében fontos megemlíteni, hogy a hosszútáv teljesítése egy igen régi elhatározás volt. Nagyjából egyidős a triatlonsport melletti elkötelezettségemmel. Akkor még nem voltunk olimpiai sportág és a szakág netovábbjának, a klasszikus táv teljesítése számított. Persze a triatlon olimpiai sportággá válásával a hangsúlyok is áttevődtek, de ha egy nagy cél egyszer bevésődik (Azt is 8 évesen vettem a fejembe, hogy olimpikon leszek.) Szóval miután a profi pályámat befejeztem, már nem éreztem elhivatottságot a versenyek és a teljesítményorientált célok iránt. Nem egy drasztikus szakítás volt az egykori életformával, egyszerűen csak szépen áttevődtek a hangsúlyok a saját edzéseimről, a másoknak megtartott tréningek irányába. Sportos közegben maradva, tartottam napi 8-10 személyi edzést és edzettem magam 1-2 órát, éppen, ami jól esett, de nagyjából annyi volt a cél, hogy az általános jó kondíciómat és alkatomat megtartsam. De nem akartam én megmérettetni!
Az viszont egyértelmű volt, hogy a hosszútávot teljesíteni akarom. Azt is tudtam, hogy rekreációs törekvéseim ide vagy oda, ezt én félgőzzel teljesíteni nem tudom. Márpedig, ha felkészülten, nyugodt lelkiismerettel állok oda, akkor arra időt és energiát kell szánnom. Azt éreztem, hogy most vagyok abban az élethelyzetben, hogy megengedhetem magamnak azt a kuxust, hogy az ironman felkészülés legyen a kiemelt fontosságú cél. Igy 2009 január elején elküldtem a nevezésemet és odaraktam magam az edzésekhez. Csupán csak teljesíteni akartam a távot, egyszer, szépen, de minduntalan előtört belőlem a kompetitív énem és kezdtem böngészni a korábbi eredménylistákat, mentek az összehasonlítások. Vívódtam én magammal is eleget, hogy a racionális oldalam vallotta: cél, pusztán a táv legyőzése, a másik oldalam pedig határozottan győzni akart. Ez a kettő pedig elég nehezen összeegyeztethető, ha vki csak egyszer szeretné ezt teljesíteni és lényegében nulla rutinnak áll, az ismeretlen táv előtt.
A felkészülés éve sok személyes változást is hozott. Munkahelyváltás, költözés, melyeket én aki nehezen veszi az új körülményeket- sokkal gyötrelmesebben éltem volna meg, ha nem az ironman évében történnek. Igy viszont azt kellett mondanom, hogy sok idő nincs a nyavalygásra, meg kell találni az új helyzet előnyeit, meg kell oldani és menni kell tovább, mert ironman van! Ez azért egy fontos önismereti trip volt.
Ami szintén nagyon fontos volt az az, hogy olyan segítségeket is igénybe vettem, melyeket egykori profi karrierem során sosem. Ki az amatőr?! Hogy segítségül kértem gyógytornász, manuálterapeuta kollégák iránymutatását, hogy megtaláltuk a szakembert, aki aerodinamikailag beállítja a lehető legtökéletesebb kerékpár geometriát, hogy táplálkozástudomány révén lemehetett az a 3 kiló, melyet most semmiképp nem akartam cipelni, hogy sportpszichológus segítségét kérve elérhettem végre azt, hogy kordában tartva a versenyszellememet kivételesen nem az első 10 percben akartam megnyerni a versenyt (Köszönet Balassa Leventének!) Ezeket mára alaptételekként kezelem. Olimpikonként átsiklottam ezek fontossága felett. Pedig mikor, ha nem a teljesítménysportban kéne segítségül hívni azokat a társszakmákat, melyek olyan tökéletesen kiegészítenék a sportspecifikus felkészítést. Ás tudom, hogy a mai edzők még mindig csak a zárt műhelymunkában hisznek és félnek segítségül hívni bármilyen más szakembert is. Pedig annyi, de annyi sok hasznosat tanulhatnánk és lehetnének jobbak a következő generációk! Ebbe nem megyek bele
Szóval robogtam a felkészülés hullámvasútján. Volt minden: Tour De Pelso győzelem és sarok csonthártya gyulladás 8 héttel a verseny előtt, mely miatt 4 hétre kényszerültem leállni a futóedzésekkel. Még abban sem voltam biztos, hogy képes leszek odaállni a rajthoz. Ezt, fizikailag a lyukas sarokemelővel hidaltuk át, lelkileg pedig egy nagy adag relaxációval.
Ugyamakkor a versenyt megelőző héten már nagyon biztató jelek voltak. Jól mentek a tréningek és lelkileg is egyben voltam, de annál inkább fékeznem kellett a győzelemittas vágyaimat, hisz épp azon csúszhat el a verseny. Ezzel a két gyeplővel kellett játszanunk, hogy megtartsuk az egyensúlyt. A Nyugodt vagyok, ellazulok, csak befele figyelek. Valamint a Szépen ritmusosan, dinamikusan robogok előre életérzések voltak ezek.
A verseny: Az úszás nem volt domináns a felkészülés alatt. Hetente max. kétszer úsztam, legfeljebb 3000 métert. Nem éreztem azt, hogy megérné az extra energiaráfordítást, mely következtében úszhatok vagy egy perccel jobbat, viszont sok energiát venne el a másik 2 sportágbeli tréningektől. A cél az volt, hogy a lehető leggazdaságosabban teljesítsem a távot, optimális energiaráfordítással, economyban. Ehhez képest elégedett vagyok az időeredménnyel, melyben a kölcsön-neoprén is bizonyára szerepet játszott! (Special thx to Csabi!)
A kerékpár táv csak akkor hosszú, ha 180-nak gondoljuk. Akkor elviselhető, ha az adott kilóméterre tekintünk. Szépen kidolgoztuk a frissítéseket és azt is, hogy egy olyan pedálhajtás sem lesz benne, amely energiaadósságot eredményezhetne. Se pulzusmérő nem volt rajtam, se a sebességet sem figyeltem. ( A pulzuskontroll elhanyagolása ellentmond a tudatos felkészülésemnek. Ezt a kritikát, ezen a ponton jogosnak veszem!) A méterek szépen pörögtek is le és a 35-ös körök alkalmával már azt is láttam, hogy Walkó Andihoz és Harsányi Zsuzsához képest hol állok. Az utolsó kiskörön már azért unatkoztam egy kicsit és mivel a derekam is fájt, így nagyon vártam a futás kezdetét.
Ennek megfelelő lelkesedéssel is vetettem bele magam a 16 körbe. Mondták is a második után, hogy talán még korai lenne itt megölnöm magam, mi lenne ha ezt a magánakciómat az utolsó 2 körre tartogatnám?! Igazat kellett adnom és igyekeztem egy megfontoltabb iramra beállni. Nem tudtam, hogy ledolgozható-e a 14 perc körüli hátrányom az Andival szemben. Az egyik körben alig hoztam rajta valamit és volt, amikor több mint 1 perccel csökkent a kettőnk közötti különbség. Az esélylatolgatások ennek megfelelően ingadoztak bennem is. Volt, hogy csak a tisztes befejezés, volt hogy a győzelem lehetősége foglalkoztatott. (Erre mondta korábban Balassa Levente, hogy nem vagyok én rendező, hogy az legyen a dolgom, hogy jövőbeli jelenetek forgatókönyvét csiszolgatom!) Itt ki kell emelnem és külön megköszönnöm Kindl Gábor frissítésre vonatkozó szaktanácsait és azok családom általi- tökéletes kivitelezését! Án betanítottam nővéremnek a kézjeleket, melyeket a kívánt folyadékokra találtam ki, s azok zacskóban feladásának technikáját. (ő, aki korábban szinte egy versenyemen sem volt jelen, tökéletesen megoldotta a feladatot és azt hiszem most értette meg azt is, hogy ez a sport mit jelent nekem gyerekkorunk óta.) A 12. kör magasságában éreztem, hogy van elegendő energiám és az izmaim is jól tolerálják a terhelést. Ezek állapotát még azzal javítottam, hogy az utolsó 5 körben, minden alkalommal megálltam a parkban egy kb. 15 másodperc nyújtásra. Még az utolsó körben is! Az utolsó 2 kört az eufória jellemezte. Amikor Andi mellett elhaladtam, hallottam a légvételét, láttam a mozgását. Áreztem, hogy nem lehet már gond! Hihetetlen jó élmény volt elsőként befutni!
Még túl közeli az élmény ahhoz, hogy teljesen kikristályosodhatott volna, de most így érzek. Nincs bennem vágy, hogy újra megcsináljam, nem akarok javítani az időmön, nem akarom újra megnyerni, vagy külföldön reprodukálni. Nem szeretnék még egy évet versenyfelkészülésre szánni. Imádok sportolni és azt remélem, hogy ez mindig így marad, de maradnék amatőr. Ha a csapat kéri, beugrok 1-1 versenyre, mert formában tartani fogom magam, elutazunk nemzetközi maratonokra, mert az a legjobb városnézés és edzőként-sportolóként is maradok a triatlon közelében, de én ezzel megkoronázottnak tekintem a pályafutásomat. Nagyon hálás vagyok érte és nagyon sok köszönettel tartozok! Ás bár ezen írás célja nem az volt, hogy magasztos hangnemben búcsúbeszédet mondja, de muszáj, hogy megköszönjem: a Szüleimnek, a Mesteremnek, az Ágieknek, Zsoltnak, a Szakiknak és Szurkolóknak és versenyzőtársaimnak, hogy van bátorságuk sport iránti szenvedélyükkel és elkötelezettségükkel kilógni a tömegből!
Góg Anikó