- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Kerékpározzunk bármennyire is magabiztosan és önbizalommal, sajnos rajtunk kívülálló okokból eredően egy baleset lehetősége mindig ott lebeg a fejünk felett, mely testrészünk sajnos a testi felépítésünk miatt már a 20 km/h körüli sebességnél igen erősen sérüléseknek kitett, hiszen nyakizmaink és reflexeink nem képesek megfelelő védelmet nyújtani.
Ahhoz, hogy a bringás balesetek során leginkább esélyesen előforduló agyrázkódást, agyi ödémát, illetve egyéb kisebb-nagyobb fizikai fejsérüléseket elkerülhessük, vagy legalábbis azok kialakulásának esélyét drasztikusan csökkentsük, kerékpáros bukósisakot ajánlott hordani!
Ahhoz, hogy ezen védőeszközünk komfortot és a kívánt védelmet nyújtsa számunkra, a kiválasztásánál három lépésre kell odafigyelnünk, melyeket könnyű betartani.
A bringás sisakokat a kerékpáros sportágak és stílusok különböző igényei szerint tervezik és gyártják, így először is legyünk tisztában azzal, mire is fogjuk többségében használni a fejvédőnket. Hiszen a különböző modellek különböző tulajdonságokkal rendelkeznek, melyek közül lesz, amire nem lesz egyáltalán szükségünk, és lesz, amire nagyon.
Így például az országúti kerékpározás során a nagyon könnyű és kiváló aerodinamikai tulajdonságokkal rendelkező sisakokat válasszuk. Városi környezetben fontos a fejvédő zártsága és a megnövelt tarkóvédelme. Ösvényekre pedig olyan modelleket válasszunk, melyek megnövelt védelemmel rendelkeznek tarkónál és halántéknál, lehetőség szerint van hozzá napellenző és bogárháló is.
Akárcsak a testünk egyéb részeire kerülő ruháink választásánál, a fejünkre kerülő kerékpáros sisaknál is tudnunk kell a számunkra megfelelő méretet. Fontos, hogy a fejünkhöz megfelelőt válasszuk, hiszen a túl kicsi nem fog a fejünkre menni, a túl nagy pedig ráesik a fejünkre, és bizony, ezek egyike sem jelent biztonságos viseletet!
A kerékpáros bukósisakok méretezését a fejünk kerületéhez igazítják, így a megfelelő méret kiválasztásához ezt meg kell mérnünk - a homlokunk közepénél nézzük! A gyártók vagy centiméter-tartományokkal, de legtöbbször inkább XS, S, M, S-M, M-L, L, illetve XL betűkkel jelölik a méreteket (ilyenkor a centiméter adatokat is valahogy feltüntetve a vásárló számára). Szerencsére a különböző tarkórögzítési technológiák révén több centiméternyi különbségeket is egy mérettel le lehet fedni.
Méretválasztásnál érdemes arra figyelni, hogy egy téli bringázás során a sisak alá egy vékony sapkát is felvennél, mely akár fél centimétert is jelenthet kerületben!
Mivel ahány ember, szinte annyi fejforma – keskeny, széles, kerekded, ovális, csúcsos, lapos – így a gyártók egy bukósisak-kaptafával nem tudnak mindenki számára kényelmes fejvédőt készíteni. Ezért különböző belső formákat alakítanak ki, sokszor egy kínálaton belül többet is. Sajnos ezen tulajdonsága nem mérhető fel egy fotó alapján, így nagyon fontos, hogy vásárlásnál ne csak a külső forma alapján döntsünk, hanem mindenképp próbáljunk fel!
Ilyenkor figyeljünk arra, hogy nyom-e vagy szorít-e valahol, mert egy ilyen enyhe érzés egy egész napos bringázás során nem csak közérzeted rontja, de a teljesítményedet is csökkenti!