- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Magas értékű, prémium kategóriás kerékpár esetén, sportcélú használat mellett, gyakori utaztatás vagy szállítás során érdemes biztosítás megkötésén elgondolkodni. Attól függően, hogy milyen esetekre szeretnénk bebiztosítani magunkat, különféle biztosítás lehet ideális számunkra.
Sajnos gyakoriak a kerékpárlopások, főleg nagyobb értékű kerékpárok esetében, és nem csak a városokban... Hiába teszünk óvintézkedéseket, olykor az sem elég. Egy biztosítás segíthet ilyen esetben fedezni az ellopott bringa értékének egy részét.
Használat, szállítás vagy tárolás során bekövetkezett károk javításának költségeit fedezheti. Ez kifejezetten az értékesebb kerékpáros esetében jöhet jól.
Egy baleset során előfordulhat, hogy te okozol másnak sérülést vagy kárt, ilyenkor ez segíthet elkerülni a komoly anyagi terheket. A rendőrségi statisztikák alapján elmondható, hogy Magyarországon éves szinten, naponta nagyjából 10 olyan baleset történik, melyben kerékpáros érintett, és ezek felében a bringás a felelős károkozó!
Ezen assistance szolgáltatások defekt, illetve egyéb technikai problémák esetére nyújtanak segítséget. Itthon még ritka az ilyen szolgáltatás, az a kevés is kölcsönzőkhöz köthető - a Balaton Bike Tour ilyen szolgáltatását mi is kipróbáltuk korábban.
Ha rendszeresen versenyzel vagy hosszabb túrákra indulsz, ajánlott olyan kiterjedt biztosítást keresni, mely fedezheti a váratlan események költségeit, akár külföldön is.
Különböző biztosítási csomagok közül választhatunk Magyarországon is, melyek túlnyomó részt abban megegyeznek, hogy kizárólag 10 évnél fiatalabb kerékpárokra köthetők. Ám mivel ezek a csomagok sok apróságban eltérhetnek egymástól, a biztosítás kiválasztása előtt mindenképpen részletesen tájékozódjunk a feltételekről, mert például szükséges lehet a garanciapapír megléte is, vagy a kár bekövetkezte esetén egy, a lezárt kerékpárról készült és bemutatható fotó. Ezen kívül ezek különböző mértékű kártérítésre adnak lehetőséget.
A hazánkban fellelhető, kerékpárokra köthető biztosítások közül mind a Posta Biztosító, mind az Alfa Vienna Insurance Group Biztosító is 3-3 csomagot kínál. Előbbi esetében, a "hello bringás" biztosításban legegyszerűbb csomag csak lopás, betöréses lopás és rablás esetére nyújt fedezetet, a középső opció ezeken felül elemi károkra is kiterjed, míg a legkiterjedőbb ajánlat az előzőeken felül balesetből eredő sérülések és részlopás esetén is térít. Fontos tudni, hogy ez a biztosítás nem csak a hagyományos, de elektromos rásegítéses bringákra is köthető, és a kártérítéshez szükség van fotóra is! Mindezek mellett a Magyar Kerékpárosklub ezt ajánlja.
Az utóbbi biztosító legegyszerűbb csomagja legfeljebb 50 000 forint, a középső csomag legfeljebb 150 000 forint, míg a legnagyiobb csomag legfeljebb 250 000 forint kártérítést nyújthat. Jó tudni, hogy ez a fajta biztosítás csak a hagyományos kerékpárokra köthető, és szükséges a bringa vásárlását igazoló számla, illetve garanciapapír is!
Ha a kerékpárra köthető biztosítás valamilyen okból kifolyólag nem jöhet szóba, mert például a bringád alacsonyabb értékű, érdemes néhány, a bringánk biztonságát szolgáló alternatív megoldáson gondolkodni.
Így például utánajárhatunk a meglévő lakásbiztosításunk keretében köthető, a kerékpárunkra is kiterjedő kiegészítésnek. Így például a Generali Biztosító "Házőrző" otthon- és életmód-biztosítása, mely lopás esetén térít, ha a kerékpárt otthonon kívül, kijelölt kerékpártárolóhoz zárral rögzítették, vagy autóra szerelt, zárható szállítóra volt rögzítve. A kártérítési összegek a választott csomagtól függően változnak, és akár 678 000 forint is lehet.
Ha pedig a biztosítóktól mentes opciót keresünk, vásárolhatunk egy magas biztonságfokozatú lakatot, illetve kifejezetten a kerékpárok szállítására tervezett dobozt.