- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Ezt a kerékpárunk meghálálja: hosszú élettartamot kap és csillogó-villogó lesz, bármikor ülünk rá. Ezt négy lépésben foglalhatjuk össze, amiből az első kettő ráadásul alapvető szabályok is egyben!
És ez nem csak arra vonatkozik, ha hosszabb időre garázsba toljuk. Ha egy hosszabbat, sarasabbat, porosabbat bringáztunk, akkor a kerékpározás végén szánjunk rá időt, hogy megtisztítsuk, mert a váz és az alkatrészek egyaránt megsínylik, ha tartósan szennyeződés borítja őket.
A kerékpárra rászáradó por és egyéb szennyeződések csiszolópapírként karcolhatják össze a vázunkat, ha szárazon nekiállunk letörölgetni. Locsoljuk le bő vízzel a kerékpárt a tisztítás első lépéseként és ehhez nyugodtan használhatunk akár magasnyomású mosót is (csak tartsunk be néhány alapszabályt).
Ha simán csak vízzel tisztítjuk le a kerékpárt, azzal az olajos, zsíros szennyeződések nem fognak lemosódni a kerékpárról. Használjunk tehát vegyszereket… de milyet!? A háztartásban található vegyszerek (melyek nem kifejezetten kerékpárrisztításra lettek kitalálva) nem feltétlenül lesznek alkalmasak a művelethez, mert esetleg kárt tehetnek, kimarhatják a kerékpár alkatrészeit, rongálhatják a fényezést. Nem utolsó sorban, a kifejezetten kerékpár tisztításra alkalmas szerek között találhatunk olyat, amelyik biológiailag lebomló, környezetbarát alapanyagokból készültek.
Kerékpárunk azáltal, hogy tiszta lett, még nincs készen. Különös tekintettel a forgó-mozgó alkatrészekre, melyek az előző használat, majd a mosás következtében elveszítették az esetlegesen előzőleg felvitt kenyőanyagokat. A kerékpárláncon felül gondoskodhatunk a váz és egyéb alkatrészek csillogásának tartósággáról, megfelelő működéséről.