- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
egy kicsit unalmas kérdésnek tűnhet, de ha több tízezer forintot kell kiadnunk egy lábbelire, semmiképpen sem utolsó szempont, hogy a megfelelőt válasszuk!
Paraferee, barátunk egyszer már kivesézte ezt a témát, ezt vesszük most is alapul: Mivel a Gypsum egy középhegységekbe szánt trekking bakancs, ezért az ezekre vonatkozó szempontok alapján vizsgálódunk.
Ellentmondásos, de szükséges. Egy sziklákkal, kövekkel teli ösvényen haladva, vagy épp egy sziklafalon kapaszkodva, nagyon fontos, hogy a cipőnk talpa ne hajoljon, ne legyen nagyon rugalmas, mert azzal a haladásunkat nehezítené, és biztonságunkat csökkentené. Viszont a gyaloglásnál senki sem szeretne egy deszkalappal a talpán neki indulni a csúcsnak, így az ideális kombinációt kell megtalálni. A legtöbb gyártó betűkkel jelöli a merevség/rugalmasság szintjét. Az (A) puha, nagyon flexibilis konstrukció, míg az (D) az extrém merev és mászóvas kompatibilis. Középhegységekbe inkább a rugalmasabb talp ajánlott.
undefined
A jó mintázat is elengedhetetlen, hisz azok tartják majd a bakancsunk, és azzal együtt minket is ott, ahova tervezzük épp a lépést. Fontos megjegyezni itt, hogy a puhább összetételnek köszönhetően ezek a talpazások nem szeretik az aszfalton, betonon való hosszú gyaloglásokat, mert itt gyorsan kopnak!
A talp anyaga sokat elárul annak minőségéről. A középtalp EVA-ból készül. Az EVA egy műanyag hab, ami a cipő gyártók kedvence, mivel könnyű és rugalmas. A Gypsum-nál a betét is ebből van, ami kényelmessé és rugalmassá teszi a lépést benne. A talpbetéten felül Keen Zorb-bal van a bakink felszerelve. Ez egy extra betét a talpba varrva, ami plusz rugalmasságot ad használatkor. A talp vastagsága önmagában bakancsok között keskenynek mondható. A talpmintázat elég agresszív nyugodtan lehet benne hegyi kecskét játszani.
Lényeg: a Gypsum talpát Isten is a magyarországi viszonyokra teremtette!
Elengedhetetlen mindkettő, mivel a magas szár stabilan fogja bokánk, míg a hosszú fűzéssel megfelelően lábunkra szabhatjuk a bakancsot.
A Mountextől kapott bakancs szármagassága elegendő. A fűzésnél különlegessége, hogy az utolsó előtti „ringli” körülöleli a bakancs sarkát, így ha jól meghúzzuk sarkunkat is jobban tartja! Ami nekem kifejezetten tetszett, hogy ha fűzéshez használt utolsó kampóba beilleszted a cipőfűzőt akkor az ott is marad, nem csúszik ki belőle. Más bakancsoknál sokszor zavaró, hogy a befűzésnek többször kell nekiiramodni, mert mire bekötnéd, a fűző kicsúszik a kampóból.
undefined
Mondanom sem kell, hogy olykor elkerülhetetlen egy-egy patakon való átgázolás, és igen jól tud jönni, ha a túra hátralevő részét nem a lábujjaink között vizet pumpálva kell megtennünk.
A Keen saját technológiájú membránjával van felszerelve. Ez abban különbözik állítólag az ismertebb Gore-tex technológiától, hogy míg a Gore- tex anyag 3 külön rétegből áll (a vízálló membránt egy külön rétegre teszi rá), azaz olyan a cipő felépítése mintha egy külön vízálló bélést húztak volna a cipőre belülről, addig a Keen technológiájában 2 rétegről beszélhetünk, ahol a a membrán a második rétegbe van beleolvasztva. Le is teszteltem extrém körülmények között. 1 egész éjszakára benne hagytam egy lavor vízben. Több órán keresztül bírta a megpróbáltatásokat, de reggelre feladta, és rendesen átázott. Ergo, ha egész éjjel patakban akarsz gázolni, vegyél fel gumicsizmát!
Na, ez igen kényes rész, mivel a robosztusabb felépítésű bakancsoknál egy ultrakönnyű súlya is legalább másfél kilónál indul párban (ez soknak tűnik egy túracipőhöz képest, de teljesen normális ebben a kategóriában). A Keen Gypsum párban 1 Kg körül mozog ami a legkönnyebbek között van!
A belső kialakítása erősen megosztja a bakancsosok táborát. A nagy öregek többsége a bőrre esküszik, ami természetesebb érzést és hosszabb élettartamot nyújt. A másik lehetőség egy ultrakönnyű membrános anyag (ilyen pl. a Gore-Tex®), mely vízálló és lélegző is egyben, viszont az élettartama rövid. A bakancsunk kezelésénél ezek meglétére nagyon figyelni kell, mert nem mindegy mivel ápoljuk kedvenc lábbelink.
A bakancs alapjában véve kényelmes, bár igen széles lábúakra lett tervezve. Mivel nekem keskeny lábam van, nagy rám, amit a fűzők extrém behúzásával sem tudtam teljesen korrigálni.
Ez elég szubjektív dolog ugye. A Keen-ben van valami macsós attól, hogy emblematikusan használja a kifejezetten karakterisztikus orrvédőket minden termékén. Ettől nem lesz feltétlen szexi a cucc. Idéntől kicsit óvatosabban is bánnak ezzel. Aki szereti, annak sajnálatára, de gyanítom, így jobban elérik azokat is, akik finomabb vonalakat szeretik.
A Keen szlogene a Hybrid Life. Egy túrabakancs esetében ezt úgy értelmezhetjük, hogy a Keen-ekben nyugodtan rohangálhatsz a városban, majd egyenesen fel a János- hegyre túrázni anélkül, hogy átöltöznél. Ez a filozófia 100%-ban érvényesül a termékben. Könnyű bakancsról van szó, ami előnyös állandó viseletnél, de nem az, ha sziklás, gleccseres alpesi túrára megyünk. Magyar viszonylatban tökéletes kombináció ez, hiszen közép-hegységeinkben mindenhova remek választás.
Rövid, néhány napos tesztünk után ezzel kapcsolatban nem tudunk messzemenő következtetéseket levonni. Ránézésre „rendben” van a baki, szépen össze van rakva. A Keen cuccokra fél év garit és 2 év szavatosságot ad a forgalmazó.
Emblematikus orrvédelme praktikus is, nem válik le a körmöd, ha véletlenül belerúgsz egy nagyobb kőbe vagy gyökérbe, esetleg (ez csúnyán fog hangozni, de sajnos előfordulhat) a rád támadó kóbor kutyába…
A bakancsot tesztelésre a Mountextől kaptuk, Köszönjük!