- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Hegymászó kisokosunk második felvonásában a free szóló és szóló mászóstílusok tisztázása után a hegymászásban használt alpin (vagy alpesi) stílus jelentését szeretnénk világossá tenni mindenki számára.
A hivatalos definíció szerint azt nevezzük alpin stílusnak, amikor a mászók párban vagy kis csoportokban úgy teljesítik az adott útvonalat, hogy minden felszerelésüket maguk cipelik (tehát nem veszik igénybe teherhordók segítségét) és nem építenek ki fix táborokat sem, lépésről lépésre haladnak előre az útban. Ebből kiindulva az elnevezést akár nagyfalas sziklamászóutakon is használhatnánk, azonban, mivel ott senki nem használ teherhordókat és a táborláncok kiépítése sem jellemző, nem lenne érdemes külön kiemelni, hogy igazából alpin stílusról van szó. Egyes angol nyelvű leírásokban az alpesi stílusú környezet is kritériumként szerepel az utat illetően (vagyis tartalmaznia kell pl. gleccserjárást vagy mixmászás) , azonban e környezet pontos meghatározása meglehetősen szubjektív, így mi maradnánk a hivatalos verziónál.
Érdemes megemlíteni, hogy 8000-res hegyeknél, ahol a pótlólagos oxigén használata bevett szokás, a fenti kritériumok betartása mellett is csak azokat a mászásokat tekintik alpin mászásnak, ahol a mászók nem használják ezt az igencsak jelentős segítséget (függetlenül attól, hogy maguk cipelték e fel a palackot vagy sem). Ez a kritérium főleg a "celeb" mászók számára nagy érvágás, egy komoly alpinistának eszébe se jutna palackkal a hátán alpin mászásnak beállítani a teljesítményét.
A fentiekből talán már lejött, hogy e mászóstílus lényege az egyszerűség. Azt visz magával a mászó, amit elbír. Így a felszerelés és az ellátmány mennyisége igencsak korlátozott lesz, ami gyorsaságra ösztökéli a partit. Ez komoly technikai tudást és átlagon felüli fizikai képességeket igényel. Az út technikai nehézségét illetően egyébként nincs semmilyen kritérium, így gyakorlatilag akár egy könnyű osztrák 3000-res hegy önálló mászását is tekinthetnénk alpin stílusú mászásnak, azonban inkább akkor szokás kiemelni, hogy bizony nagyon kemények voltunk, amikor valami komolyabb utat teljesítettünk. Ennek eredményeképpen többnyire nagyon komoly teljesítmények kapcsán találkozni az alpin stílus kifejezésével.