Téli túrázásra fel! 4+1 tipp a túra közbeni táplálkozáshoz

Téli túrázásra fel! 4+1 tipp a túra közbeni táplálkozáshoz

Támogatott tartalom
Itt az igazi tél, röpködnek odakint a mínuszok, és ehhez nem is kell elmenni más országba, elég csak itthon kicsit feljebb menni, és találunk havat, jégcsapokat és didergést bőven. Persze ez nem riasztja el az igazi túrázókat. És hát a havas táj látványa nagyon lenyűgöző tud lenni. Sokat beszéltünk már a megfelelő öltözetről, ezért most ejtsünk szót egy másik fontos dologról is. Ez pedig, hogy mit együnk túra közben.

A súly fontossága

Egészen pontosan arról a súlyról van szó, amit magunkkal kell cipelnünk a túrán a saját testünkön kívül, mindenféle időjárási viszontagságok közepette. Nagyon nem mindegy, mekkora az a súly. Egy órányi túrázás során szervezetünk akár is elégethet. Ezt pedig nem meglepő módon folyamatosan pótolni kell, ha nem akarjuk, hogy végül a társaink cipeljenek le minket, mert kidőltünk a fáradságtól. Ez magában elég nagy adag ételt jelentene, hogy mind ezt a kalóriamennyiséget biztosan pótolni tudjuk. Több napos túra esetén simán kitesz egy hátizsákot csak az étel, ha nem vagyunk elég megfontoltak.

Téli túrázásra fel! 4+1 tipp a túra közbeni táplálkozáshoz-2
Téli túrázásra fel! 4+1 tipp a túra közbeni táplálkozáshoz-2
Forrás: Yaroslav Shuarev, Pexels

Energiapótlásra tervezve

Ha biztosra akarunk menni, akkor a legegyszerűbb eleve ilyen célra kifejlesztett élelmiszereket magunkkal vinni. Azért is nagyon jók, mert afféle kicsi a bors, de erős jelleggel működnek. Vagyis kis helyet foglalnak, de rengeteg energiát és vitamint rejtenek. Inkább persze azoknak ajánlott, akik teljesítményként túráznak, vagyis fontos számukra az időfaktor, nekik nagyon praktikusak az izotóniás italok és energiaszeletek. Rendszeres fogyasztásukat azonban érdemes kerülni, mert sok tartósítószert és mesterséges anyagot tartalmaznak.

Gyümölcsök, magvak

A gyümölcsökben sok a cukor, így megfelelő energiát biztosítanak, viszont elég sok helyet foglalnak, és sérülékenyek, romlandóak is. Viszont aszalt formában még több energiával rendelkeznek, kisebb helyen elférnek, és bármilyen évszakban bármeddig fogyaszthatók. Remek választás túrázáshoz. Ugyanilyen jolly jokerek a különböző olajos magvak. Ezekben nagy százalékban vannak zsírok, olajok, sok energiát biztosítanak és kis helyen elférnek szintén. Előnye még ezeknek az ételeknek, hogy sima élelmiszerboltban megvehetők, nem kell miatta sportboltba látogatnunk a túra előtt. Nagyobb boltokban találhatunk külön kimérős pultot a magvaknak, így csomagolhatunk magunknak. De akár figyelhetjük a különböző akciókat, ugyanis nem túl olcsó típus sem az aszalt gyümölcs, sem a magvak. A nagy kiszerelésű, kedvező árú mandulát kínál. Az Aldiban pedig sokféle aszalt gyümölcsöt találhatunk.

Téli túrázásra fel! 4+1 tipp a túra közbeni táplálkozáshoz-1
Téli túrázásra fel! 4+1 tipp a túra közbeni táplálkozáshoz-1
Forrás: Pixabay

Praktikusság

Arra figyelnünk kell – főleg hideg téli időben – hogy ne legyen bonyolult megenni az ételt. Vagyis teljesen előkészítve vigyük el. Tehát ne kelljen mondjuk egy gyümölcsöt már meghámozni, vagy feldarabolni. Télen azért szerencsésebb, hogy a megromlás miatt nem kell aggódni. Így egyszerűen a gyümölcsöt is készítsük elő, hámozzuk meg, aprítsuk fel és úgy csomagoljuk el. Gondosan ügyelve arra, hogy ne folyjon, ne kenődjön.

Az is nagyon fontos, hogy ne legyen nagy adag étel, amit egyszerre meg kell ennünk. Csináljunk porciókat. Amikor túrázunk, nagyon meg tudunk éhezni, de a teli gyomor a mozgásnak mégsem kedvez, lelassít, elkedvetlenít, diszkomfort érzettel jár. Nem beszélve arról, hogy a téli túrázás egyébként is nagyon korlátozott az idő tekintetében a rövid nappali világosság miatt. Nem férnek bele a hosszú étkezések, és persze nem is jóleső egy idő után nem mozgásban lenni a hidegben.

A legjobb megoldás, ha gyártunk miniszendvicseket. Pár falat az egész, de egyből laktat. Süthetünk magunknak előtte otthon rozskenyeret, ami jó tömör és laktató. Hozzá csomagolható kolbász, szalonna vagy más, zsírban gazdag, tápláló és nem nagyon romlandó ennivaló.

Téli túrázásra fel! 4+1 tipp a túra közbeni táplálkozáshoz-4
Téli túrázásra fel! 4+1 tipp a túra közbeni táplálkozáshoz-4
Forrás: Pixabay

Ezeket tutira ne vigyük!

- Cukros, szénsavas üdítők – kellemetlen teltségérzetet okoznak és nem oltják a szomjat

- Tej, tejföl, joghurt, kefir – folyékonyak és gyorsan romlanak, avagy, könnyen megfagynak

- Nagyon fűszeres vagy puffasztó ételek – diszkomfort érzetet okoznak

- Félkész ételek – nem biztos, hogy lesz lehetőség elkészíteni

- Előre nagyon becsomagolt, sok szemetet maga után hagyó ételek – haza is kell cipelni a szemetet magunkkal

Ha túrázás közben nem is éreznénk, hogy éhesek vagyunk, mégis már több órája nem ettünk, akkor is próbáljunk meg megenni legalább egy müzliszeletet. Az bármikor belefér az időbe. Egyébként pedig élvezzük a csodás téli táj látványát, a téli erdő csöndjét és a természet erejét.