Menü

2006.08.04.     Hozzászólás 0

Világcsúcs prolongálva

Káprázatos világrekorddal győzött női 4x200 méteres gyorsúszásban a német váltó, amelynek ez már a második csúcsa volt a budapesti Európa-bajnokságon. Az aranyakon a németek, franciák és a lengyelek testvériesen megosztoztak. A magyarok közül a szerény, ám annál eredményesebb Boulsevicz Beatrix tovább faragta a délelőtt fölállított magyar rekordját.
Az első döntőben a női 200 m vegyesúszásban az elképesztő munkabírású, döntő-halmozó francia Laure Manaudou gyakorlatilag úgy verte meg a mezőnyt, ahogy akarta. A címvédő, egykoron Risztov Évával sok csatát vívó ukrán Jana Klocskova messze van már egykori csúcsformájától.

Címvédőként érkezve csak a negyedik helyre ért a végén, előtte végzett a lengyel Baranowska és jól hajrázó olasz Filippi is. A 400 vegyesen aranyat nyerő itáliai lány úgy nyilatkozott, hogy ez az Eb egy álommal ér fel számára, és még nincs is vége, mert szeretne 400 m gyorson is egy medált szerezni.

A program következő száma a férfiak 100 méteres gyorsúszása volt. Az első futamot a címvédő Magnini nyerte nagy fölénnyel, 48.91-el, a másodikat a francia Bousquet 49.16-al. A mindig esélyes Hoogenband 49.27-ig jutott.

Délelőtt már hírt adott a Sport Rádió arról, milyen csodálatos új magyar csúcsot úszott Boulsevicz Beatrix 100 pillangón. Pedig ezen a távon mindössze a 200 méterre hangolódás, és 1 percen belülre kerülés volt úszónőnk célja. Este azonban Bea ismét csodát tett, parádés teljesítménnyel minimális különbséggel kapott csak ki a sok nagy csatát megért szlovák Moravcovától, amelynek végén bődületes új magyar rekordot állított föl. Az új magyar csúcs 59.06 mp. Kérdés, meddig? Mert ha Bea így úszik továbbra is, akár 59 mp-en belülre is kerülhet, és ebben az esetben még az érem sem elképzelhetetlen. A másik csoportot a holland Dekker nyerte 58.64-el.

Az este negyedik versenyszáma a férfi 200 m mellúszás döntője volt. Nagy csata végén a hosszú pajeszos olasz Facci örült bajnoki címének. Azonban jött az olaszoknak fájdalmas, a lengyeleknek mennyei hír: Facci az 50 m-es fordulónál csak egy kézzel érintette a falat, ezért a versenybíróság kizárta. Így a lengyel Kuczko lett az aranyérmes a másik olasz Bossini és a brit Gilchrist előtt. A lengyel fiú még pár perccel a döntő után is alig akarta elhinni a történteket. „Istenem, ez több mint meglepetés! Ki gondolta volna, hogy aranyat nyerek? Rövidpályán már voltam Európa legjobbja, most végre nagypályán is bajnok vagyok!” – lelkendezett a boldog győztes.

Laure Manaudou pedig nem pihen. Mit nem pihen, egyszerűen elfáradni sem képes. Ilyen kivételes tehetség minden 50 évben ha egy születik! És hogy miért állítjuk mindezt? Nos a 19 éves francia hölgy 25 perccel a 200 vegyesen elért győzelme után már a női 100 hát fináléjában jeleskedett. De még ha csak jeleskedett volna. Pompás idővel biztosasn utasította maga mögé vetélytársait, s nyert félórán belül két aranyérmet. És szerdán már nyert egyet 800 m gyorson! Mögötte a német Buschschulte és a szintén germán Pietsch érkezett a második és harmadik helyen a célba. Manaudou tehetségét a német lányok is elismerték, ahogy Buschschulte nyilatkozta a futamot követően, „a francia lány első helye már a startnál eldőlt!” A magyar Szepesi Nikolett egyéni legjobbját megjavítva 6. helyen zárt.

A férfiak 200 m-es pillangó számában sok eldöntendő kérdés nem volt, miután a lengyel Korzeniowski a táv világbajnoka, és a döntőbe is messze a legjobb idővel került be. Igaz, az esélyeket nem mindig könnyű valóra váltani, ám a derék Pawel nagy számú honfitársától hajtva magabiztosan szerezte meg első Európa-bajnoki aranyát. A második a görög Drimonakosz, a bronzérmes pedig az orosz Szkovrcov lett.

A női 200 m mellúszásban két magyarért is szoríthattunk. És ugyan a fiatal Bor Katalinnak nem sikerült a döntőbe verekednie magát, szégyenre semmi oka sincs. Kovács Ági viszont ismét bizonyította klasszisát, nagy szívének és zseniális utolsó 50 méterének hála, a brit Balfournak éppen csak hogy sikerült őt legyőznie. Ráadásul Ági tovább javította délelőtti eredményét, és 2:27.99-el ért célt. Balfour ideje végül 2:27.48 mp lett. A másik futamot az ukrán Pidliska nyerte 2:28.60-al. Lesz kiért izgulnunk tehát a pénteki döntőben!

A férfi 50 hát döntőjében meglepetésre a fiatal német Meeuw ütött elsőként az Omega falra, megelőzve az összes nagyágyút. Második helyen a görög Grigoriadisz, a harmadikon a brit Clay végzett.

A nap utolsó döntőjében sokan világcsúcsot szimatoltak. És milyen jó volt a szaglásuk! A német lányok ugyanis a hétfőn úszott 4x100 m után, amikor az ausztráloktól hódították vissza az öreg kontinensnek a világ legjobb eredményét, a csütörtöki 4x200 m során az amerikaiaktól vették el a világrekordot. A győztes váltó negyedik tagja, Annika Liebs olyan utolsó 200 métert produkált, amihez foghatót ritkán látni manapság. És hogy miként sikerült ilyen fantasztikus időt produkálnia? Furcsa választ adott rá a hajráember: „Teljes sebességgel úsztam, annak ellenére, hogy előnnyel váltottam, mert attól tartottam, valaki utólér majd.” Annika majd kibújt a bőréből a döntő után, és elmondta, személy szerint soha nem hitte volna, hogy megdönthetik a világcsúcsot.A magyar váltó Európa 8. legjobb egysége lett.