Kilian Jornet győzelme a Mont Blanc ultramaratonon Hír

2009/09/01
Az extrém terepfutások leghíresebb versenyén, a Mont Blanc Ultramaratonon duplázott a fiatal futónak számító Kilian Jornet. Az összesen közel 5600 induló (3 távon) között Kilian - aki mindössze 21 éves - fantasztikus versenyzéssel szerezte meg az aranyérmet 21:33:18 perces idővel, Sebastien Chaigneau előtt.
A nőknél a 6. UTMB-jét teljesítő amerikai Kristin Moehl szerezte meg az győzelmet, sokáig nagy harcban állva az angol Elisabeth Hawkerral, de végül közöttük 2 óra különbség volt a célban. A nagy ellenfelek között a legendás Marco Olmo, Scott Jurek, Dawa Sherpa és Németh Csaba is indultak a futáson - Kilian tavaly óriási meglepetésre nyerte a versenyt, hiszen 20 évesen még soha senki nem győzött hasonló extrém futáson! Azonban többen már a táv első harmadában kiestek, az üldözők között Csaba (aki volt már ezüstérmes is a versenyen) nagyon jó erőbeosztással haladt, féltávnál 30 perc hátrányban volt a spanyol futó mögött. Az est leszállta azonban sokszorosára növelte az amúgy is különlegesen nehéz verseny megpróbáltatásait: eső, köd, hideg. Sokan tévedtek el a kijelölt pálya ellenére is, ami a sziklák között, 2000 m magasban nagyon kiveszi a futók erejét. Azonban Kilian kiállta az esti próbát is, magabiztosan vezetve köszönt rá az új nap és a 140. km-nél még sebességet is tudott váltani! Egy órára növelte az előnyét és azt a célig tartotta. Könnyű győzelemnek látszik, de Kilian szavai másról árulkodnak: "A rajttól folyamatosan harcban álltam, nem volt pihenő. Eleinte az ellenfelek miatt, később a köd és az eső váltak számomra nehézzé. Nagyon kellett figyelnem a különleges táplálkozásra és a folyadékpótlásra tekintettel a szokatlan körülményekre". Német Csaba taktikus versenyzéssel hozta a formáját, végül a 7. helyen ért célba. Talán elérhetett volna jobb eredményt is, de az utóbbi fél évben számos nemzetközi ultra terepfutáson megszerzett győzelmei talán kárpótolják ezért a helyezésért. A magyar csapat több tagja is sikeresen teljesítette a versenyt, többségük az élmezőnyben. A verseny adatai: 166 km terepfutás a Mont Blanc szikláin, miközben 9000 m szintemelkedést kell legyőzni. A legjobb idők 21 óra körüliek, azaz a futók többsége egy napig fut folyamatosan (éjszakai is!) a legnehezebb körülmények között. 2009 UTMB eredmények         UTMB 2009 Férfi            JORNET Kilian    21.33.18    Salomon    ESP CHAIGNEAU Sebastien    22.36.45    The North Face    FRA KABURAKI Tsuyoshi    22.48.36    The North Face    JAP     UTMB 2009 Nő    MOEHL Kristin    24.56.01    Patagonia    USA HAWKER Elisabeth    26.04.42    The North Face    UK AGUILERA VILADOMIU Monica